Papež Benedikt XVI. je včeraj iz Mehike prispel na Kubo, kjer ga je že na letališču s častno stražo in topovskimi salvami sprejel predsednik Raul Castro. Ob tej priložnosti je bil kubanski predsednik kritičen do kapitalizma in ZDA, hkrati pa je dejal, da Kuba spoštuje popolno versko svobodo vseh ljudi in je odločena vztrajati na svoji poti kljub prizadevanjem najmogočnejše sile, ki jo je svet kdaj koli poznal, da uniči njihov socialistični model.
Papež je sicer uvodoma blagoslovil štiri otroke, ki so ga pozdravili že na letališču. "Prihajam kot romar usmiljenja, da potrdim brate in sestre v veri in jih utrdim v upanju, ki ga v naših življenjih rojeva božja ljubezen," s čimer je mislil na "mlade in stare, mladostnike in otroke, bolne in delavce, zapornike in njihove družine ter revne".
Do kapitalizma je bil kritičen tudi papež. V Santiagu je menil, da je svet v globoki duhovni in moralni krizi, ki pušča človeštvo brez vrednot in brez obrambe pred ambicijami in sebičnostjo določenih sil, ki se ne ozirajo na to, kar je dobro za posameznike in družine. Obenem je Kubance pozval, naj oboroženi z mirom, odpuščanjem in razumevanjem gradijo prenovljeno in odprto družbo, ki bo bolj vredna človeštva.
Že ob samem prihodu je papež tudi dejal, da Kuba potrebuje večji napredek v odnosih s cerkvijo, ki ima nepogrešljivo vlogo v življenju družbe. Državna televizija je tokrat v ponedeljek papežev obisk neposredno prenašala. Na otoku je sicer le 361 katoliških duhovnikov, statistika pa navaja tudi 600.000 pripadnikov protestantske vere.
Pri prvi maši do 200.000 ljudi
V Santiagu je papež zvečer maševal na glavnem trgu, ki mu pravijo Trg revolucije oziroma tudi Trg Antonio Macedo. Zbralo se je od 100.000 do 200.000 ljudi, med njimi pa je bilo tudi nekaj sto pripadnikov kubanske emigracije iz ZDA, predvsem s Floride. Nekateri med njimi so tokrat prvič po dolgih letih videli državo svojega rojstva oziroma domovino svojih staršev.
Ob začetku maševanja pa se je zgodil incident, saj je neki moški začel vzklikati: "Dol s komunizmom." Predstavniki varnostnih oblasti so ga nemudoma odpeljali, ostali v množici pa so ga izžvižgali, ker je pokvaril ozračje, in so vzklikali: "Kuba, Kuba, Kuba." Akcijo varnostnih organov si lahko ogledate tudi v zgornjem videoposnetku.

Papež se je po maši odpravil v 20 kilometrov oddaljeni El Cobre, kjer je svetišče zavetnice Kube, svetnice Device usmiljenja. Leseni kip, ki so ga pred 400 leti iz morja potegnili ribiči, je največja svetinja Kubancev in v ponedeljek so jo pripeljali tudi do papeža na trg v Santiagu. Benedikt XVI. je napovedal, da bo v svetišču molil za vodila glede prihodnosti Kube.
Svetnico si lasti tudi posebna vera santeria, ki izvira iz časov španske kolonialne vladavine na Kubi. Katoliška vera je bila vera belih gospodarjev, sužnji iz Afrike pa so si ustvarili svojo mešanico poganske in katoliške vere. Zanje je Devica boginja ljubezni, imenovana Ochun.
Se bo s papežem srečal tudi Chavez?
Papež se bo danes v Havani spet srečal z Raulom Castrom, morda pa tudi z njegovim bratom Fidelom Castrom, ki se je poslovil od oblasti leta 2006. V Havani je tudi predsednik Venezuele Hugo Chavez, ki je tam na kemoterapiji. Za zdaj kubanske oblasti niso potrdile, da bi se Chavez srečal s papežem. Poleg srečanj bo imel papež na glavnem mestnem trgu v Havani mašo.
Obisk Benedikta XVI. obuja številne primerjave z zgodovinskim prvim papeževim obiskom Kube pred 14 leti, ko se je Janez Pavel II. javno zavzel za izpustitev političnih zapornikov. Benedikt XVI. je svojega predhodnika omenil tudi sam in kasneje med mašo dejal, da je bil obisk Janeza Pavla II. na Kubi kot vdih svežega zraka. Vendar se z oporečniki med obiskom Kube, ki bo trajal do srede, ne bo srečal.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.