Članice Generalne skupščine Združenih narodov (GS ZN) so s 138 glasovi za potrdile predlog resolucije, ki Palestini daje status države nečlanice opazovalke. Slovenija se je glasovanja skupaj s še 40 državami vzdržala. Zunanje ministrstvo je sporočilo, da zato, ker "predlog resolucije ni bil vložen v okviru širših mednarodnih prizadevanj za mir v regiji".
Proti je bilo devet držav, poleg ZDA in Izraela še Češka, Kanada, Panama, Mikronezija, Maršalovi otoki, Nauru in Palau.
Resolucija, ki potrjuje palestinsko državnost na ozemlju Zahodnega brega, Gaze in vzhodnega Jeruzalema, je bila tako potrjena z več kot potrebno dvotretjinsko večino in ob glasnem aplavzu v dvorani, kjer je pred glasovanjem navzoče nagovoril palestinski predsednik Mahmud Abas.
Resolucijo je označil za zgodovinsko, medtem ko je izraelski veleposlanik Ron Prosor njenim podpornikom sporočil, da spodkopavajo pot do miru.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je dejal, da je bilo opravljeno pomembno glasovanje, vendar takoj dodal, da podpira pravico Palestincev do svoje države in pravico Izraela, da živi v varnosti. Zato je pozval k takojšnjim pogajanjem, brez katerih ne bo rešitve. Iskanje poti do miru so poudarjali vsi govorniki brez izjeme.
Palestinci bodo lahko tožili Izrael
Odločitev generalne skupščine ne pomeni sprejema Palestine v ZN. To mora potrditi Varnostni svet, kjer imajo ZDA pravico veta, vendar Palestincem omogoča, da postanejo članice agencij ZN in mednarodnih organizacij ali ustanov, kot sta Mednarodno kazensko sodišče (ICC) in Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ).
Palestinci lahko na teh sodiščih vložijo tožbe proti ukrepom Izraela oziroma zahtevajo določitev meje. Palestinci se med drugim lahko poskušajo pridružiti Mednarodni organizaciji za civilno letalstvo ter pogodbi o pravu morja, kar bi jim omogočilo zahtevo, da nadzirajo zračni in pomorski teritorij. Palestina je sicer že članica Unesca.
ZDA poskušale preprečiti glasovanje
ZDA so pred glasovanjem poskušale še enkrat pritisniti na Palestince, da odstopijo od resolucije, vendar je bil poziv namestnika državne sekretarke Hilary Clinton, Williama Burnsa, Abasu zaman. Abas druge izbire niti ni imel, saj je po zadnjih spopadih v Gazi podpora gibanju Hamas porasla in palestinska vlada iz vrst gibanja PLO, ki je edini palestinski sogovornik Izraela, si je morala utrditi verodostojnost. Glede na veliko slavje na palestinskih ozemljih ji je to tudi uspelo.
Clintonova je resolucijo kritizirala kot nesrečno, "kontraproduktivno" in novo oviro na poti do miru, ni pa zagrozila z odvzemom finančnih sredstev Abasovi vladi. Druga zgodba so ameriški kongresniki. Demokrati in republikanci redko najdejo soglasje, vendar pa glede Izraela nimajo teh težav. V četrtek so bile v proceduro vložene tri pobude, ki med drugim zahtevajo zaprtje pisarne PLO v Washingtonu in odvzem pomoči Palestincem v primeru, da sprožijo primer proti Izraelu pred ICC.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.