Potnike, ki prispejo na köbenhavnsko letališče, pričakajo veliki plakati z močno postaranimi svetovnimi voditelji. Ob vsakem so zapisane iste besede: "Žal mi je. Lahko bi ustavili katastrofalne podnebne spremembe, pa jih nismo.“
S kampanjo okoljevarstveniki iz vrst Greenpeace opozarjajo, da je treba priložnost, ki jo ponuja prihajajoči vrh v Köbenhavnu, zgrabiti z obema rokama. Da se voditeljem – tam naj bi se jih zbralo okoli sto – ne bi bilo treba opravičevati, ker niso ukrepali.
Izbrali so tiste politike, ki so svoj prihod na Dansko potrdili. Upajo namreč, da jih bo pogled na lasten postaran obraz, s katerega je mogoče razbrati obžalovanje, prepričal v odločno akcijo.
V Greenpeaceu so razočarani nad Francijo, ki razvijajočim se državam – te so najmanj krive za podnebne spremembe, hkrati pa najbolj ogrožene – ne ponuja nikakršne pomoči, zato pa od njih veliko zahteva. Velika Britanija se sicer glasno zavzema za boj proti globalnemu segrevanju, a hkrati namerava graditi novo termoelektrarno. Za Združene države na čelu s predsednikom Barackom Obamo je sporočilo kratko in jasno: razočarali ste nas! V Köbenhavn bo sicer prispel, a že teden dni pred drugimi voditelji in ga takoj nato zapustil. Možnosti za pogajanja z Američani tako praktično ne bo.
Pohvalili pa so Kitajsko, Indijo, Brazilijo in Indonezijo. Prvi dve obljubljata, da si bosta prizadevali za ogljično manj intenzivno industrijo, drugi dve pa napovedujeta zmanjšanje izsekavanja tropskih pragozdov. "V zadrego nas spravlja dejstvo, da razvite države ne zmorejo podobnih obljub,“ pravijo okoljevarstveniki.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.