Norveška policija je objavila še 13 imen žrtev napada Andresa Behringa Breivika. Gre za 12 oseb, ki so umrle na otoku Utoya, in eno osebo, ki je umrla v Oslu. Večina med njimi je mlajša od 20 let, najmlajša, Sharidyn Svebakk-Bøhn, je bila stara komaj 14 let.
Med imeni, ki jih je policija uradno potrdila, je tudi polbrat kronske princese Mette-Marit, 51-letni Trond Berntsen. Ta je bil policist, ki med napadom ni bil v službi. Najprej naj bi rešil svojega 10-letnega sina, nato pa se je domnevno zoperstavil strelcu, a neuspešno. Postal je ena njegovih prvih žrtev.
Policija je potrdila tudi, da je umrl dijaški predsednik šole v kraju Troms na severu Norveške, 18-letni Simon Saebo. Mnogi so ga poznali po pomenljivem vzdevku JF Kennedy.
Med žrtvami, ki jih je policija uradno potrdila v sredo, so še: Even Flugstad Malmedal, Silje Merete Fjellbu, Hanne A. Balch Fjalestad, Diderik Aamodt Olsen, Anne Lise Holter, Syvert Knudsen, Synne Røyneland, Margrethe Bøyum Kløven, Bano Abobakar Rashid in Birgitte Smetbak.
V torek sporočili prva štiri imena
Policija je imena žrtev sicer začela objavljati v torek ob 18. uri po lokalnem času. Takrat je policija uradno potrdila, da so v napadu umrli 56-letna Tove Aashill Knutsen, 61-letna Hanna Endresen, 33-letni Kai Hauge (vsi trije so umrli v Oslu) in 23-letni Gunnar Linaker (umrl na Utoyi). Linaker je med napadom govoril po telefonu s svojim očetom. ''Oče, nekdo strelja, moram iti,'' so bile njegove zadnje besede.

Neuradno znanih še nekaj imen
Kljub temu, da policija ne želi razkriti vseh imen žrtev naenkrat, saj so mnogi uradno še vedno pogrešani, identitete v javnost prihajajo neuradno. Vse jasneje je, da je Breivik dejansko dvignil roko nad sposobne in zelo perspektivne mlade ljudi ter tako norveški družbi povzročil veliko škode. Svojci in prijatelji žrtev so neutolažljivi.
Med najmlajšimi žrtvami naj bi bil tudi 14-letni Johannes Buo, aktivist podmladka laburistične stranke. Vse od streljanja ga ni nihče videl ali slišal.
Mladi politik, 21-letni Tore Eikeland, je bil vodja mladinskega laburističnega gibanja v okraju Hordaland na zahodu države. Tamkajšnji župan ga je opisal kot ''zelo nadarjenega in enega najbolj zglednih mladih ljudi'', ki jih je kadar koli spoznal.
Med žrtvami je bila tudi 45-letna mati dveh otrok Monica Bosei. Osebno jo je poznal tudi norveški premier Jens Stoltenberg. ''Za mnoge med nami je bila ona utelešenje Utoye,'' je dejal premier. Njen mož in dve hčerki so preživeli, čeprav so bili med napadom prav tako na otoku groze.
Tik pred smrtjo se je javila tudi 20-letna Hanne Kristine Fridtun, ki je poklicala televizijsko postajo in povedala, da se s še 20 ljudmi skriva pred strelcem. Domnevajo, da se je poskusila rešiti s plavanjem. 15-letni Emil Okkenhaug je bil prvič na kakšnem političnem poletnem taboru.
Med žrtvami je tudi 20-letni Ismai Haji Ahmed, zvezdnik resničnostnega šova Norveška ima talent, kjer se je uveljavil s plesom. V oddaji je nastopal pod psevdonimom Isma Brown. Na njegovem Facebook profilu so se mnogi že poklonili njegovemu spominu.
Starši 17-letnega Torjusa Blattmana so v agoniji, ki so jo izrazili na socialnem omrežju. ''Torjus je bil izjemen, dober, ljubeč deček. Kar doživljamo sedaj, je povsem neresnično in neverjetno boleče,'' je zapisal njegov oče.
30-letni Snorre Haller je bil na nesrečni otok povabljen kot gost v enem od političnih odborov. Slikarja opisujejo kot prijaznega, radodarnega in tihega.
Minimalnega upanja se še vedno oklepa družina 16-letne Marianne Sandvik. Med ostalimi, za katere domnevajo, da so mrtvi, so še 20-letna Jamil Rafal Yasin, ki je kot mala deklica z družino na Norveško pobegnila iz Iraka. Njen brat je streljanje preživel.
Na svoj telefon se po streljanju ni več oglasil 17-letni kuhar Syvert Knudsen, pogrešajo pa tudi 18-letnega Taralda Mjeldeja in 17-letno Andrino Bakkene.
Nekateri prijatelji še vedno upajo, da se bo domov vrnil tudi 17-letni vodja mladih laburistov v Haugulandu Sondre Dale. Gre za fanta, ki je zlasti blestel v političnih debatah, v prostem času pa je igral kitaro v dveh glasbenih skupinah.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.