Velika porota okrožja mesta St. Louis v Claytonu ni našla nobenih razlogov za kakršnokoli obtožnico proti belemu policistu Darrenu Wilsonu, ki je 9. avgusta v predmestju St. Louisa Fergusonu ubil neoboroženega 18-letnega temnopoltega Michaela Browna. Njegova družina je globoko razočarana.
Odvetniki Brownove družine so odločitev porote označili za nepravično. Odvetnik Benjamin Crump je dejal, da je bil proces pretrgan, dan za tem, ko je vrhovna porota odločila, da belopoltega policista Darrena Wilsona ne bo poslala pred sodišče.
Borec za človekove pravice Al Sharpton, ki se je udeležil tiskovne konference skupaj z Brownovo družino, pa je dejal, da je bila takšna odločitev neodgovorna. "Porota je strla naša srca," je dejal in dodal, da nasilni protesti niso v duhu pokojnega Michaela Browna.
Ob tem pa se je zavzel za novo zakonodajo za zaščito državljanov in določbo, da morajo vsi policisti nositi videokamere.
Sledili so izgredi
Odločitvi so sledili protesti, ki so ponekod prerasli v izgrede. Odjeknili so streli, številne avtomobile in stavbe so zažgali. Policija je odgovorila s solzivcem.
Vodja policije v St. Louisu Jon Belmar je povedal, da je najmanj 25 stavb zagorelo in da so bili ti protesti precej hujši od avgustovskih. Zažgali so tudi več avtomobilov, sam je slišal vsaj 150 strelov. Policija ni streljala. O smrtnih žrtvah ne poročajo. So pa skupno aretirali več kot 80 oseb, samo v Fergusonu pa najmanj 61.
Obama pozval k umirjenosti
K umiritvi razmer so protestnike pozvali tako člani Brownove družine kot ameriški predsednik Barack Obama. Dejal jim je, da morajo sprejeti odločitev velike porote, če želijo kljub temu protestirati, naj to počno na miren način.
Obama je priznal, da obstaja veliko nezaupanje med policijo in temnopoltimi Američani in del tega izvira iz dediščine rasne diskriminacije. To je, po njegovih besedah, še posebej tragično, saj revne skupnosti z visoko stopnjo kriminala najbolj potrebujejo dobro policijo. Obama je pozval k zadržanosti tako policijo, kot protestnike.
Guverner zvezne države Missouri Jay Nixon je pred odločitvijo porote, ki je bila objavljena v zgodnjih jutranjih urah po srednjeevropskem času, pozval prebivalce države k miru, kljub temu pa obenem mobiliziral nacionalno gardo.
Pred poslopjem v Claytonu, kjer je zasedala 12-članska velika porota sestavljena iz devetih belcev in treh črncev, so bile postavljene barikade pred katerimi so stali s puškami oboroženi državni policisti.
Protestniki so že pred objavo odločitve velike porote, ki je zasedala vse od avgusta, ustavili promet pred policijsko postajo v Fergusonu, solidarni protesti proti policijskemu nasilju pa so potekali v številnih velikih mestih po ZDA od Los Angelesa do New Yorka, kjer se je v parku Union Square zbralo več sto ljudi.
Dve zgodbi
Primer je ponovno razdelil Ameriko po rasnih barvah. Anketa televizije CNN je ugotovila, da je večina belcev po ZDA za to, da se policista oprosti, večina temnopoltih pa, da se ga obtoži vsaj za nekaj. Velika porota je slišala dve nasprotujoči si različici tragedije.
Policija trdi, da je Brown napadel 28-letnega policista, ko mu je ta ukazal naj se s prijateljem umakne z ulice na pločnik. Brown naj bi potem Wilsona napadel in mu skušal odvzeti pištolo. Druge priče dogodka pa pravijo, da je Brown bežal pred policistom in na koncu dvignil roke v zrak, vendar ga je Wilson vseeno ustrelil.
Policist Darren Wilson je od 9. avgusta na plačanem dopustu, povsem varen pa še ni. Zaradi kršenja človekovih pravic ustreljenega ga lahko preganja pravosodno ministrstvo ZDA, družina Michaela Browna pa lahko proti njemu vloži civilno tožbo.
Tudi ZN in Rusija kritična do ZDA
Visoki komisar ZN za človekove pravice Zejd al Husein je ZDA pozval, naj raziščejo rasno diskriminacijo znotraj organov pregona in sodnega sistema. "Globoko sem zaskrbljen zaradi nesorazmernega števila mladih Afroameričanov, ki umrejo v soočenjih s policisti, kot tudi zaradi nesorazmernega števila Afroameričanov v ameriških zaporih in nesorazmernega števila na smrt obsojenih Afroameričanov," je v izjavi zapisal Husein.
Husein je poudaril, da ni seznanjen s podrobnostmi iz dokazov, ki jih je imela pred seboj velika porota v Claytonu v St. Louisu, in torej ne more komentirati njene odločitve, ki je sprožila nemir. Pridružil se je pozivu staršev Michaela Browna k miru in pozval vse protestnike, naj se izognejo nasilju in uničevanju po odločitvi porote.
oudaril je, da je v nekaterih delih ameriškega prebivalstva globoko pomanjkanje zaupanja v pravičnost sodnega sistema in organov pregona. "Pozivam ameriške oblasti, naj izvedejo poglobljeno preiskavo, kako vprašanja, povezana z raso, vplivajo na organe pregona in sodstvo, tako na zvezni ravni kot na ravni držav," je dejal Husein, ki je spomnil, da so zaskrbljenost zaradi institucionalizirane diskriminacije v ZDA izrazile različne agencije ZN.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je prav tako pozval protestnike v ZDA, naj se vzdržijo nasilja, ameriškim oblastem pa je sporočil, naj zagotovijo pravico do mirnega protestiranja.
Rusija je medtem opozorila, da rasni nemiri v Fergusonu osvetljujejo množične notranje probleme ZDA. "Zadnji dogodki v Fergusonu so še en in zelo zaskrbljujoč znak ameriškim oblastem, da je končno nastopil čas, da se osredotočijo na množične notranje probleme na področju zagotavljanja človekovih pravic," je v izjavi zapisalo rusko zunanje ministrstvo.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.