Ameriški predsednik Barack Obama si je v petek najprej iz letala, potem pa še s tal ogledal razdejanje, ki ga je pri mestu Colorado Springs povzročil doslej najbolj uničujoč požar v zgodovini države Kolorado, čeprav po obsegu ni največji.
Požar je uničil 346 hiš in drugih zgradb v severozahodnem delu drugega največjega mesta v državi in je nekaj časa ogrožal tudi letalsko akademijo. Reševalci so po obisku pogorišča tudi odkrili truplo neidentificirane žrtve, ki je v letošnji koloradski sezoni požarov že peta po vrsti.
Obama je pred poletom proti Coloradu Springsu v Washingtonu razglasil Kolorado za območje hude naravne nesreče in obljubil zvezno pomoč. Pred njegovim prihodom je bilo nekaj političnih prepirov, saj je nekdanji republikanski guverner države Bill Owens obisk odsvetoval in spomnil, da ga je tudi predsedniku Georgeu Bushu v času podobnega požara leta 2002. Owens je zatrdil, da predsednikov obisk ne more pomagati, ampak lahko le ovira delo reševalcev.
Sedanji demokratski guverner države John Hickenlooper je obtožbe zavrnil in zagotovil, da bodo prizadeti prebivalci hvaležni za predsednikov obisk. Kolorado bo letos ena od odločilnih držav v tekmi za predsednika ZDA. Obama v anketah za zdaj vodi, vendar mu je republikanski protikandidat Mitt Romney tesno za petami. Tri ure druženja z reševalci in žrtvami požara Obami ne morejo škoditi.
Zaradi požarov so razmere resne tudi drugod po ZDA. Najhuje je v desetih državah ameriškega zahoda, sicer pa veliki požari divjajo po skupno 40 ameriških zveznih državah. Med njimi tudi na Havajih.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.