Približno tisoč delegatov, zbranih na kongresu Krščansko demokratske unije (CDU) v Kölnu, je nemško kanclerko Angelo Merkel danes že osmič zapored prepričljivo izvolilo za predsednico stranke. Merklova tokrat zbrala 96,7 odstotka glasov.
To je za Merklovo drugi najboljši rezultat doslej. Na kongresu CDU leta 2012 je namreč kanclerki uspelo zbrati več, 97,9 odstotka glasov - to zaupanje je nato tudi izpolnila, saj je CDU na parlamentarnih volitvah septembra lani dosegla kar 41,5-odstotno podporo in ji je le za las ušla absolutna večina v bundestagu. Najslabši rezultat je medtem 88,4 odstotka iz leta 2004.
Da bo kanclerka tokrat vnovič, že osmič zapored od leta 2000, izvoljena za predsednico CDU, ni bilo dvoma. So pa "padale stave", ali ji bo uspelo zbrati 100-odstotno podporo. S tem se lahko doslej pohvali le prvi predsednik stranke in bivši kancler Konrad Adenauer.
Do Kohla ima še daleč ...
Po številu let na čelu stranke mora medtem 60-letna Merklova prekositi še dva predhodnika: Adenauerja, ki je stranko vodil v letih 1950-1966 in ima pred njo le še nekaj mesecev prednosti, in pa Helmuta Kohla, ki je bil predsednik CDU kar četrt stoletja, od leta 1973 do 1998.
V nemških medijih so se v zadnjem času pojavila ugibanja, da Merklova, po izobrazbi fizičarka, ki Nemčijo vodi že devet let, razmišlja o predčasnem odhodu z vrha vlade in stranke - v svojem slogu, medtem ko je še na višku moči. A to možnost je kanclerka danes zavrnila in zatrdila, da ostaja vsaj še do izteka mandata leta 2017.
V spodnji galeriji si poglejte vzpon Angele Merkel - od ministrice do najvplivnejše ženske na svetu
V svojem nagovoru pred glasovanjem je sicer kanclerka očitno že imela v mislih naslednje volitve in boj za oblast v Nemčiji. Ostro je napadla predvsem koalicijske partnerje socialdemokrate (SPD), medtem ko so jo druge stranke bolje odnesle.
CDU je Merklova medtem pozvala k izvedbi reform in sprememb za prihodnost. "Bodimo pogumni v teh napetih časih," je pozvala in kot priložnosti, ki jih je treba izkoristiti, izpostavila digitalizacijo gospodarstva in delovnih mest, vzpodbujanje podjetništva in zmanjševanje birokracije ter sklepanje prostotrgovinskih sporazumov. "Nočem, da se jutri le spominjamo uspešne politike od včeraj. Hočem, da oblikujemo prihodnost Nemčije," je poudarila.
V govoru je tudi branila odločitev vlade, da se prihodnje leto ne zadolži več in proračunsko leto prvič po 46 letih konča s pozitivno ničlo. Druge države je obenem pozvala, naj spoštujejo javnofinančna in druga pravila, ki so jih v območju evra dogovorili v kriznih letih. "Prepričana sem, da ima Evropa vse možnosti, da postane dinamična celina, a za to je treba vlivati zaupanje, to pa pomeni, da moramo spoštovati pravila, ki smo si jih sami zastavili," je dejala.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.