"Smo v izredni situaciji. Naša glavna prioriteta je počistiti javne finance," je po seji španske vlade dejala namestnica premierja Soraya Saenz de Santamaria. V varčevalnem proračunu, ki ga je španska vlada sprejela danes, predvidevajo 27 milijard evrov vredne varčevalne ukrepe.
Med njimi je zamrznitev plač javnih uslužbencev, ministrstva pa bodo v povprečju razpolagala s 17 odstotkov manj sredstvi. "Odločili smo se nadaljevati z zviševanjem pokojnin, zamrzniti plače javnih uslužbencev, ne pa jih zmanjševati, in ohraniti nadomestila za primer brezposelnosti ter pripravništva," je razložila namestnica premierja. Bo pa vlada med drugim zvišala obdavčitev velikih podjetij ter stroške pritožbenih postopkov na sodiščih.
Španija je pod velikim pritiskom, naj zmanjša javnofinančni primanjkljaj. Le tako bo lahko finančne trge prepričala, da ne bo šla po poti Grčije, Irske in Portugalske, ki so jih pred bankrotom morali reševati mednarodni posojilodajalci. "Španija ne bo več težava za Unijo," je ob sprejemu proračuna dejal finančni minister Luis De Guindos.
Ne, to ni Grčija. To je Španija!
Vlada se tako varčevalnemu proračunu ni odrekla niti dan po splošni stavki proti varčevanju in reformi trga dela. Včeraj so namreč španske ulice zavzeli besni ljudje, ki ne mislijo plačevati krize, ki je niso povzročili. Ponekod pa so med stavko izbruhnili tudi spopadi med udeleženci in policisti. Prizori so bili na trenutke na moč podobni tistim, ki smo jih vajeni gledati ob protestih v Grčiji.
Španska policija je sicer danes sporočila, da so bile v spopadih ranjene 104 osebe, med njimi 58 policistov, prijeli pa so 176 ljudi. Možje v modrem so dodali, da so se spopadali tudi stavkajoči in stavkokazi. Tako so neznanci napadli in s kuhinjskim nožem zabodli žensko, ki je poskušala nekaterim delavcem preprečiti odhod na delo.
Najbolj nasilni spopadi so bili v Barceloni, kjer se je zbralo okoli 800.000 protestnikov. Vsaj tako zatrjujejo sindikati, policisti namreč pravijo, da je bilo na ulicah "le" 80.000 stavkajočih. Zakrinkani protestniki so vdrli v nakupovalni center, zažigali so zabojnike za smeti, prav tako so razbijali izložbe znanih trgovskih znamk. Zagorelo je tudi pred borzo.
V Madridu se je zbralo okoli 900.000 ljudi.
V španskih mestih so zvečer še potekali protesti ljudi, ki so tako želeli pokazati podporo splošni stavki. Španci pa napovedujejo tudi nove stavke in njihovo zaostrovanje, če vlada do 1. maja ne bo pokazala pripravljenosti na pogajanja z njimi. A vlada je njihovo zahtevo že takoj zavrnila.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.