Na današnji dan se Palestinci spominjajo nakbe oziroma katastrofe, kot označujejo dan, ko je bil leta 1948 ustanovljen Izrael. Obeležili so ga s protesti v Gazi, na Zahodnem bregu in Golanski planoti, kmalu pa so se protesti sprevrgli v krvavo nasilje, saj so izraelski vojaki začeli streljati na protestnike, da bi preprečili protestnikom prehod čez razmejitvene črte z Izraelom.
Izraelski vojaki so po navedbah Reutersa na protestnike streljali na treh ločenih lokacijah, gre pa za enega najbolj krvavih spopadov med Izraelci in Palestinci v več letih.
Najhujši incident se je zgodil v bližini sirsko-izraelske meje, ko je izraelska vojska začela streljati na palestinske protestnike - bilo naj bi jih več tisoč -, ki jim je iz Sirije uspelo priti do Golanske planote, ki je sicer pod izraelsko okupacijo. Gre za območje na meji s Sirijo, kjer je sicer relativen mir že desetletja.
Izraelska vojska je njihov vdor označila za "zelo resen in nasilen incident". Po navedbah zdravniških virov sta bila ubita dva protestnika, čeprav so nekatera poročila še veliko višja - mrtvih naj bi bilo do deset ljudi.
Do nasilja je prišlo tudi na meji med Izraelom in Libanonom, kjer se je zbralo več tisoč palestinskih beguncev iz različnih delov Libanona. Protest se je stopnjeval v nasilje, ko je nekaj deset protestnikov podrlo zaporo libanonske vojske in začelo metati kamne v izraelske vojake. Pod streli izraelskih vojakov z druge strani je umrlo 10 ljudi, 112 je bilo ranjenih, je sporočila libanonska vojska.
Na razmejitveni črti med Gazo in Izraelom pa so se protestniki približali razmejitveni ograji, kar je sprožilo oster odziv izraelske vojske. Pri tem je bilo ranjenih najmanj 90 Palestincev, so sporočili zdravstveni viri.
Poleg tega je bilo najmanj osem Palestincev ranjenih v spopadih v bližini nadzorne točke Kalandija, ob vhodu v vzhodni Jeruzalem, še devet pa v Hebronu na jugu Zahodnega brega. Spopadi pri Kalandiji so se nadaljevali ves popoldan. Protestniki so metali kamenje, policija pa se je odzvala s solzivcem in gumijastimi naboji.
Na dan nakbe oziroma katastrofe je moralo leta 1948 na stotisoče Palestincev zapustiti svoje domove, ki so jih nato naselili Izraelci. Mnogi imajo še dandanes ključe svojih nekdanjih domov, na katere se ne smejo vrniti. Zato se ob dnevih, ko se spominjajo nakbe, kot eden od simbolov pojavlja tudi ključ.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.