Libijske oblasti so sporočile, da so bili v napadu na ameriško veleposlaništvo v Bengaziju v Libiji ubiti ameriški 52-letni veleposlanik Christopher Stevens in še trije zaposleni na veleposlaništvu. Njegovo smrt je potrdil ameriški predsednik Barack Obama, ki je tudi obsodil napad na veleposlaništvo.
Se je pa danes oglasil libijski zdravnik Ziad Abu Zeid, ki je veleposlanik Stevensa oživljal 90 minut. Povedal je, da je, veleposlanik umrl zaradi zadušitve in dodal, da so ga v bolnišnico v Bengaziju pripeljali Libijci, zraven pa ni bilo nobenega Američana. Sprva sploh niso vedeli, da gre za ameriškega veleposlanika. Stevens se je najverjetneje dušil zaradi vdihavanja dima, zaradi česar je imel želodčne krvavitve.
Obama je danes sporočil, da bodo ZDA pomagale libijskim oblastem pred roko pravice privesti odgovorne za napad. "Ne motite se – pravici bo zadoščeno," je zatrdil in poudaril, da napad ne bo poslabšal odnosov med novimi libijskimi oblastmi in ZDA.
Američani naj so tako v Libijo že napotili 50 pripadnikov protiteroristične skupine marincev, ki bodo pomagali okrepiti varnost, verjetno pa tudi iskali skupino, ki je napad izvedla. Gre namreč za prvo smrtno žrtev med ameriškimi diplomati na tujem po več kot dveh desetletij.
Libija se je opravičila
Libija se je ZDA že opravičila za uboj veleposlanika in treh uslužbencev konzulata. "Izrekamo naše opravičilo ZDA, ameriškemu narodu in vsemu svetu za to, kar se je zgodilo," je izjavil predsednik libijskega parlamenta Mohamed al Megarif. Za napad je obtožil privržence odstavljenega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. "To strahopetno dejanje je epizoda v seriji zla in zarot proti revoluciji 17. februarja", ki je odnesla Gadafija, je v Tripoliju dejal predsednik libijske skupščine. Ob tem je Libijce pozval, naj združeni preprečijo poskuse škodovanja varnosti v državi.
Clintonova: Tega dejanja ne morem razumeti
Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton pa je poudarila, da ni opravičila za nasilje. "ZDA obžalujejo vsa prizadevanja, da bi očrnili verska prepričanja drugih. Od začetka smo zavezani verski strpnosti. A jasno moram povedati, da opravičila za tovrstna nasilna dejanja ni," je dejala. Kasneje je še povedala, da napad na veleposlaništvo ni delo libijskih oblasti ali libijskega ljudstva, temveč majhne barbarske skupine.
"Sprašujem se, kako se lahko kaj takega zgodi? Kako se lahko to zgodi v državi, ki smo ji pomagali do osvoboditve, v mestu, ki smo ga obvarovali pred uničenjem? To vprašanje v teh časih odraža, kako kompleksen in kako zbegan je lahko ta svet," je nadaljevala. Svojo sicer kratko izjavo pa je zaključila z izjavo, da si ZDA želijo stabilno Libijo.
Veleposlaništvo so skrajneži napadli v znak protesta proti v ZDA posnetemu filmu, ki po mnenju protestnikov žali preroka Mohameda. Napadla ga je skupina oboroženih moških, ki so streljali v poslopje.
Dva izmed štirih ubitih Američanov sta bila ubita, ko sta se skušala zateči v t.i. "varno hišo", je pojasnil libijski notranji minister Vanis al Šarif. Konzularno osebje so namreč premestili v omenjeno hišo, od koder naj bi jih evakuirali ameriški varnostni organi, a so skrajneži odkrili lokacijo te hiše in jo napadli. "Šlo naj bi za tajno lokacijo in presenečeni smo, da so militantneži vedeli zanjo. Tudi tam se je streljalo," je pojasnil. Pri tem sta bila ubita dva ameriška pripadnika varnostnega osebja, ranjenih pa je bilo še med 12 in 17 ljudi.
Številne obsodbe napada v Bengaziju
Generalni podsekretar ZN, zadolžen za politične zadeve, Jeffrey Feltman je povedal, da ZN ostro obsojajo napad na ameriško veleposlaništvo v Libiji. "Gre za strašljiv in tragičen napad," je dejal. "ZN ostro zavračajo versko poniževanje v vseh oblikah, vendar pa za nasilje, kot se je zgodilo v Bengaziju, ni nobenega opravičila," je dodal.
Namestnik libijskega veleposlanika pri ZN Ibrahim Dabaši pa je Varnostnemu svetu obljubil, da so že sprožili preiskavo in bodo odgovorne tudi kaznovali. "Ta napad na noben način ne služi libijskemu ljudstvu oziroma libijskim oblastem in ga ni mogoče obravnavati kot varovanje islama. Ta napad močno škodi ugledu islama," je dodal.
Oglasila se je tudi Rusija, ki je nad umorom ameriškega veleposlanika zaskrbljena, hkrati pa je prepričana, da vsakršen napad na diplomate predstavlja dejanje terorizma.
Napad je obsodila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton. Ob tem je libijske oblasti pozvala, naj zagotovijo zaščito tujih diplomatov in osebja na svojem ozemlju. Francija je od libijskih oblasti zahtevala hiter odziv na napad na ameriških konzulat. "Francija zahteva, da libijske oblasti osvetlijo ozadje teh gnusnih in nesprejemljivih zločinov, identificira krivce in jih privede pred roko pravice," je izjavil francoski predsednik Francois Hollande.
Obsodbam napadov na ameriški misiji v Libiji in Egiptu se pridružuje tudi Nemčija. "Takšno nasilje proti diplomatskim objektom ne more biti sredstvo politične debate," je poudaril tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Seibert.
Türk izrekel sožalje Obami
Slovenski predsednik Danilo Türk je zaradi uboja ameriškega veleposlanika v Libiji Obami izrekel sožalje. "V imenu slovenskega naroda in v svojem imenu vam izrekam iskreno sožalje. Prosim vas, da prenesete izraze našega sočutja družinam in prijateljem žrtev. Najostreje obsojam ta nezaslišani napad na diplomatsko predstavništvo ZDA v Benghaziju, za katerega ne more biti nobenega opravičila. Napadi zoper ameriško in druga diplomatska predstavništva, ki smo jim priča v Libiji in drugod v regiji, so nesprejemljivi in jih je treba preprečiti," je v sožalnem pismu zapisal predsednik Türk.
Obami pa je svoje sožalje izrekel tudi slovenski premier Janez Janša. V brzojavki je izrazil pretresenost, hkrati pa obsoja napad.
Avtor filma se skriva
Iz ZDA pa poročajo, da se je Izraelec Sam Bacile, ki sicer živi v Kaliforniji in je avtor spornega filma o islamu ter preroku Mohamedu, zaradi nasilja umaknil in se skril na tajno lokacijo. Gre za 56-letnega Izraelca, ki pravi da je Jud. "To je političen film. ZDA so bile v vojnah v Afganistanu in Iraku ob veliko denarja, mi pa se borimo z idejami," je dejal v pogovoru za ameriško agencijo AP.
Afganistan je zaradi filma zaprl dostop do YouTuba
Afganistan pa je zaradi posnetka, ki je sprožil številne proteste muslimanov, onemogočil dostop do spletne strani YouTube. "Ukazano nam je bilo, da onemogočimo dostop do YouTuba za afganistanske uporabnike, vse dokler s portala ne bo izbrisan sporni video," je povedal generalni direktor informacijskih tehnologij na ministrstvu za komunikacije. V preteklosti so dejanja in medijske objave, ki so bile žaljive do muslimanov, že bile vzrok za nasilne proteste v Afganistanu in so terjale tudi žrtve.
Egipt obsodil napad v Kairu, zahteva pa tudi, da se ZDA ustrezno odzovejo na film
Pred tem je bilo zaradi istega vzroka v torek tarča napada tudi ameriško veleposlaništvo v Kairu, okoli katerega so protestniki prebili zid ter strgali ameriško zastavo. Tam žrtev ni bilo, saj je bilo osebje vnaprej opozorjeno in so se iz poslopja pravočasno umaknili.
Eden izmed protestnikov je dejal, da so se protesta zaradi žaljenja islama udeležili tako muslimani kot kristjani. Okoli polnoči so se protestniki razšli, z veleposlaništva pa so sporočili, da bo danes konzularni oddelek zaprt.
Se je pa danes odzval egiptovski premier Hišam Kandil, ki je dejal, da ameriških oblasti ne gre obsojati zaradi filma o preroku Mohamedu. "Kar se je zgodilo na ameriški ambasadi v Kairu, ni mogoče opravičiti, še posebno, če vemo, da ljudje, ki so naredili ta nizkotni film, niso povezani z ameriško vlado," je dejal in zahteval, da se do filmskih producentov v okviru mednarodnih listin o kriminalizaciji dejanja, ki spodbujajo sovraštvo na podlagi rase, barve ali vere, opredeli tudi uradni Washington.
Mohamed je v filmu prikazan kot prevarant
Napada sta se zgodila prav na obletnico terorističnih napadov 11. septembra, povod pa je na spletu objavljen 14-minutni film, ki naj bi bil žaljiv do islama. V filmu je Mohamed prikazan kot prevarant in ženskar ter poziva k pokolom.
Producent filma Sam Bacile, ameriški državljan judovskega rodu, ki zase trdi, da pozna razmere na Bližnjem vzhodu, je povedal, da je bil objavljen le izsek iz filma, sam pa ni pričakoval tako besnega odziva. Med producenti spornega filma naj bi bil po nekaterih navedbah tudi ameriški pastor Terry Jones, ki je letos zažgal kopije Korana, pa tudi nekateri egiptovski Kopti, ki živijo v ZDA.
Film, ki naj bi bil satira, naj bi sicer prikazoval zatiranje koptskih kristjanov v Egiptu. Film v angleščini je bil na spletu objavljen že julija, a je sprožil malo zanimanja, dokler se ni prejšnji teden pojavila različica s podnapisi v arabščini. Slednjo je v preteklih dneh večkrat predvajala neka egiptovska televizija.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.