Kitajska in Tajvan bosta v torek v kitajskem Chongqingu podpisala zgodovinski sporazum o prosti trgovini. Sporazum ima sicer v Tajvanu veliko nasprotnikov, ki se bojijo, da bo prizadel delavce in mala podjetja. Danes je zato na ulicah Tajpeja protestiralo na desettisoče Tajvancev.
Današnje proteste je pripravila tajvanska opozicijska Demokratska napredna stranka (DPP), ki meni, da predsednik Ma Ying-jeou s sporazumom žrtvuje suverenost Tajvana za mir in gospodarsko sodelovanje s Kitajsko. Po navedbah stranke se je na demonstracijah zbralo 100.000 ljudi, medtem ko je policija naštela okoli 32.000 udeležencev.

"Tajvan bi moral sam odločati o svoji prihodnosti," je v nagovoru protestnikom, ki so se kljub hudemu deževju zbrali na trgu blizu predsedniške palače, poudarila voditeljica stranke DPP Tsai Ing-Wen. "Nočemo biti žrtve sporazuma, ker bo veliko ljudi izgubilo službe," je poudarila.
Nekdanji tajvanski predsednik Lee Teng-hui je pred množico ocenil, da bo sporazum koristil predvsem velikim korporacijam, ne pa splošni javnosti, delavcem ali malim podjetjem. "Je napačen in bo prizadel Tajvan," je menil.
Kitajska in Tajvan sta zadnje podrobnosti v sporazumu dorekla v četrtek na pripravljalnih pogovorih v Tajpeju. Poleg prostotrgovinskega sporazuma bosta strani podpisali tudi sporazum o zaščiti intelektualne lastnine. Sporazum bosta podpisala glavni tajvanski pogajalec Chiang Pin-kun in njegov kitajski kolega Chen Yunlin.

Torkovo srečanje Chianga in Chena bo njuno peto srečanje v okviru dialoga v tajvanski ožini. Tajpej in Peking sta dialog začela, ko je oblast na otoku maja 2008 prevzel predsednik Ma in od takrat sta podpisala že okoli 20 sporazumov o krepitvi sodelovanja.
Ma, ki je naklonjen sodelovanju s Kitajsko, je poudaril, da mora Tajvan podpisati trgovinski sporazum s Kitajsko, da bi se izognil marginalizaciji. Sporazum poleg tega Tajvanu odpira pot podpisom prostotrgovinskih sporazumov z državami, ki z otokom nimajo diplomatskih odnosov.
Tajvan ima sklenjene prostotrgovinske sporazume s petimi od 23 držav, s katerimi ima diplomatske odnose, želi pa skleniti prostotrgovinske sporazume tudi z državami, s katerimi nima diplomatskih odnosov, kot so ZDA, Singapur, Japonska in Južna Koreja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.