Na protestih v Moskvi se je zbralo kakih 300 ljudi, ki so izražali podporo nekdanjemu direktorju ruske naftne družbe Jukos Mihailu Hodorkovskemu, ki ga je sodišče v četrtek na novem sojenju obsodilo na dodatnih šest let zapora. Nevladne organizacije in opazovalci menijo, da za obsodbo stoji ruski premier Vladimir Putin. Protestniki so med drugim pozivali tudi k večjim političnim svoboščinam.
Več opozicijskih voditeljev, tudi vodjo liberalnega dela opozicije Borisa Nemcova, je policija priprla, potem ko so predrli policijski kordon. Pred policijsko postajo se je zbralo kakih sto njegovih privržencev, ki so zahtevali njegovo izpustitev, a Nemcov v priporu ostaja do nedelje.

Policija je priprla tudi vodjo Nacionalne boljševistične stranke, pisatelja Edvarda Limonova, ki je na istem trgu Triumfalnaja v središču mesta, kot so potekali omenjeni dovoljeni protesti, organiziral nedovoljeno zborovanje.
Moskovske oblasti so šele pred nekaj meseci dovolile opoziciji, da v skladu z ustavo organizira tradicionalne proteste vsakega 31. v mesecu, pri tem pa so omejile število udeležencev na 800.
Limonov te omejitve ne želi spoštovati, zato so mu njegovo zborovanje mestne oblasti prepovedale. Limonov je kljub temu pri zborovanju vztrajal, tako da ga je policija prijela, ko se je ravno odpravljal nanj. Sodnik ga je nato zaradi motenja javnega reda – žalil naj bi policiste – obsodil na 15 dni pripora. Limonov je sicer za moskovski radio Echo zanikal, da bi žalil policiste.

Policija je v Moskvi, kjer je sicer pred prihodom novega leta okrepila navzočnost, prijela tudi vodjo podmladka Jabloka Ilijo Jašina.
Nekaj zmede je gotovo povzročilo dejstvo, da sta obe zborovanji opozicije – prepovedano in dovoljeno – potekali na istem trgu. Opozicija zato že obtožuje policijo, da je prijela tudi tiste, ki so se hoteli udeležiti dovoljenega protesta.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.