Na ulicah Oaklanda so se zbrali protestniki, da bi opozorili na številne primere, ko policisti, ki streljajo na neoborožene črnce, ne odgovarjajo za svoja dejanja. Med protestnike sta se pomešala tudi dva policista v civilu. Ko je množica to ugotovila, je začela vpiti: "To sta policista pod krinko".
Temu je sledil neljub dogodek, ko so protestniki enega od policistov zbili na tla, takrat pa je drugi posegel po pištoli. Incident je spet obudil razprave o pretirani uporabi sile med policisti. Fotograf Michael Short, ki je v fotografski objekt ujel incident, pa je dejal, da se je policija odzvala primerno. "Če bi se tako spravili na mojega sodelavca, bi tudi mene bilo strah," je dejal.
Velik protest proti policijskemu nasilju
Ne le v Oaklandu, shodi proti policijskemu nasilju danes potekajo tudi po drugih ameriških mestih. Na Trgu svobode blizu Bele hiše v Washingtonu se je danes zbralo več tisoč ljudi, ki po odmevnih smrtnih primerih temnopoltih moških v soočenju z belimi policisti, zahtevajo konec policijskega nasilja. Protestniki so se nato odpravili po aveniji Pensilvanija proti kongresni palači, kjer izražajo svoje zahteve. Protest je organizirala Mreža nacionalne akcije temnopoltega aktivista in politika iz New Yorka Ala Sharptona, ki je svojo javno kariero začel z organiziranjem protestov in pomočjo žrtvam policijskega nasilja in jo tudi nadaljuje.
Protestniki nosijo transparente in majice z napisi, med katerimi prevladujeta dve glavni gesli; "Roke kvišku, ne streljaj" opominja na primer iz predmestja St. Louisa Fergusona, kjer je beli policist avgusta ustrelil in ubil neoboroženega temnopoltega najstnika. "Ne moram dihati" opozarja na smrt temnopoltega Erica Garnerja na Staten Islandu v New Yorku, ki je umrl med poskusom aretacije zaradi prodaje cigaret julija. Zadušil ga je beli policist, ko ga je spravljal na tla.
V Washingtonu so družinski člani številnih žrtev policijskega nasilja iz ZDA, osnovna zahteva protestnikov pa je večja odgovornost, ki naj bi jo dosegli tako, da spremenijo pravosodne postopke.
Primere policijskega nasilja bi morali odvzeti iz rok lokalnih tožilcev, ki s policisti redno sodelujejo in zato niso motivirani za njihov pregon. Sharpton zahteva večjo vlogo zveznega pravosodnega ministrstva in posebne tožilce, ki niso povezani s policijo v določenih skupnostih.
Proti večeru po srednjeevropskem času se bo velik protest začel tudi v New Yorku in sicer v središču Greenwich Villaga v parku Washington Square. Zaradi lepega in sončnega vremena organizatorji pričakujejo veliko udeležbo.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.