
Evropski turisti vedno pridejo dobro pripravljeni – obuti v pohodne čevlje, namazani s kremo in oboroženi z nahrbtniki. "Mogoče je malo čudno priti sem," je dejal Eric Schlangen, eden od tovrstnih turistov, ki je obiskal Kibero, najverjetneje največjo revno četrt oziroma 'slum' na svetu. "Vendar pa sem hotel videti, kako v tej državi živijo ljudje, ne samo živali."
Za nekaj več kot 20 evrov lokalne turistične organizacije gostom obljubijo vpogled v življenja več sto tisoč prebivalcev, ki so nagneteni v majhne hiše s pločevinasto streho, v naselju, kjer so poti blatne, kanalizacija teče po izkopanih jarkih med barakami, tla pa pokrivajo raznobarvne plastične vrečke, napolnjene s fekalijami, kot piše ena od spletnih strani v svojem oglasu.

Vsi nad novo vrsto turizma niso navdušeni. Kritiki tako trdijo, da se Kibera ne more primerjati z Južnoafriško republiko, kjer vodeni ogledi mesta prikazujejo zgodbo apartheida, ampak da gre izključno za ogledovanje revščine, pri čemer so tamkajšnji prebivalci razstavljeni kot živali v živalskem vrtu.
Organizatorji ogledov se takšnim razlagam upirajo. "Demistificirati hočemo ta kraj, predstavo, da je poln nasilja in žalosti. Ljudje so sicer res revni, vendar pa živijo normalno življenje," pravi Martin Oduor, turistični vodič, ki je bil rojen v slumu in tam še vedno živi, ob tem pa zagotavlja, da tudi ves izkupiček od ogledov ostane v četrti. In ta ni zanemarljiv – turisti so nad 'znamenitostjo' navdušeni. Eric Schlangen je tako po koncu ogleda dejal, da si bo Kibero zapomnil kot "kraj upanja". "To je naredilo name večji vtis kot piramide v Gizi."
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.