Grška vlada je ukinila grško javno radiotelevizijo ERT. Označili so jo za ''pristan smeti''. ''ERT je primer neverjetne netransparentnosti in razsipništva. To se mora končati takoj,'' je dejal vladni tiskovni predstavnik Simos Kedikoglou. Gledalci lahko od pozno sinoči na programih ERT gledajo le črnino.
Več kot 2500 zaposlenih so odpustili in zdaj čakajo na reorganizacijo. Dobili bodo odpravnine, nekateri pa se bodo lahko znova zaposlili, ko bodo vzpostavili manjšo in neodvisno javno radiotelevizijo.
"ERT ne zapira vrat. Kar se zapira, je na gnile temelje postavljena zgradba," je dejal predstavnik grške vlade. Ko bo ERT ponovno začel obratovati, bo imel le še okrog 1200 zaposlenih, imenoval pa se bo NERIT. Nova institucija naj bi bila neodvisna. Tudi NERIT bi financirali z naročnino.
Novinarje je novica močno presenetila. ''Zelo smo šokirani, zelo smo jezni. Česar ne morem sprejeti, je to, da v Grčiji ne bo javne televizije,'' je dejala vodja zunanjepolitične redakcije Odin Linardatou. Zaposlena na ERT Vayia Valavaki pa je povedala, da želi vlada s to potezo prestrašiti ljudi.
Po poročanju nekaterih medijev naj bi zdaj že nekdanji zaposleni zasedli prostore ukinjene javne radiotelevizije. Protestno oddajajo prek spleta. Pri tem so ostro kritizirali odločitev vlade.
Novinarji stavkajo, jutri se jim bodo pridružili še sindikati
Pred zgradbo televizije se je že sinoči zbralo več kot tisoč ljudi, ki so protestirali zoper odločitev vlade. Zveza atenskih novinarjev je že sprožila 48-urno stavko. Na grških radiih in televizijskih postajah tako ni več novic.
Grški sindikati so zaradi ukinitve radiotelevizije napovedali 24-urno stavko, ki bo 13. junija. S stavko želijo pokazati solidarnost z zaposlenimi na ERT in nasprotovanje nekaterim vladnim ukrepom.
Podpora ERT medtem prihaja tudi od grških izseljencev v tujini, saj je ERT pomembna vez z domovino. Zaprtje javne radiotelevizije je ostro kritizirala tudi Grška pravoslavna cerkev, ki je sporočila, da je bilo več tisoč zaposlenih "žrtvovanih" za desetletja slabega vodenja.
Ostro se je odzvala tudi grška opozicija. Opozicijski voditelj Aleksis Cipras bo danes grškega predsednika Karolosa Papuljasa prosil, naj ne podpiše odredbe za zaprtje ERT. Poleg tega zaprtju nasprotujejo tudi nekatere koalicijske partnerice.
Že v torek je Evropska radiotelevizijska zveza (EBU) pozvala grško vlado k preklicu zaprtja ERT, saj da je to velik udarec za neodvisnost medijev. EBU je v sporočilu izrazil osuplost v imenu celotne evropske skupnosti javnih medijev.
ERT je začel oddajati leta 1938. Financira se iz naročnine v višini 4,3 evra, ki jo dodajajo na račune za elektriko. Predvajal je tri domače televizijske kanale, štiri nacionalne radijske programe, poleg tega še regionalne radijske programe in servis za tujino.
Do konca prihodnjega leta na cesto tudi številni javni uslužbenci
Grčija se še zdaleč ni izvila iz krempljev krize. Parlament je sprejel odločitev, da bo do konca prihodnjega leta delo izgubilo 15.000 zaposlenih v javni upravi. Zakon je eden izmed pogojev, da bo Grčija dobila novo tranšo mednarodne pomoči, ki je vredna 8,8 milijarde evrov.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.