Okoli 500 vojakov in policistov na Japonskem je, kljub novim izbruhom, nadaljevalo z reševanjem planincev, ki so ostali ujeti na vulkanski gori Ontake. Teh je bilo okoli 250. Večini je ponoči uspelo varno sestopiti, 45 pa je pogrešanih.
Vulkan je namreč po sedmih letih spanja nenadoma izbruhnil in presenetil planince ter vse ostale prebivalce na meji med prefekturama Nagano in Gifu.
Poškodovanih je bilo najmanj 40 oseb, reševalci pa so 30 ljudi našli v bližini vrha vulkana. Bojijo se, da so mrtvi, a na Japonskem mora smrt vedno ugotoviti mrliški oglednik, poročajo tuji mediji. Za zdaj so tako uradno potrdili le štiri smrtne žrtve, že v soboto pa so potrdili smrt ženske.
20 centimetrov pepela
Številni preživeli so imeli težave z dihanjem, saj je okolico prekrila kar 20-centimetrska odeja pepela. Po poročanju nekaterih japonskih medijev so pod pepelom, ki ga je izbruhal 3067 metrov visoki vulkan, našli sedem nezavestnih ljudi.
Pristojni se zavedajo, da je reševanje z gore lahko zelo nevarno, saj se lahko situacija spremeni v trenutku. Danes so zaradi visoke koncentracije žvepla reševanje najprej prekinili, nato pa ga zaradi prihoda noči prestavili na ponedeljek.

Šuiči Mukai, ki je delal v gorski koči tik pod vrhom vulkana, je za Reuters dejal, da se je odvilo tako zelo hitro in da je bilo pred vrati v trenutku toliko pepela, da jih ni bilo več mogoče odpreti. V gorsko kočo so s zatekli planinci, ki pa so že prispeli na varno v dolino.
Gora, okoli 200 kilometrov od Tokia, je jeseni priljubljena destinacija. Japonska je sicer med seizmično najbolj aktivnimi državami na svetu, a statistika je bila zaenkrat na njihovi strani, vsaj kar se tiče vulkanskih izbruhov. Ti namreč na Japonskem niso terjali smrtne žrtve že od leta 1991, ko je zaradi izbruha vulkana Unzen umrlo 43 oseb.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.