Slovenski veleposlanik v ZDA Roman Kirn je v predmestju haitijske prestolnice Port-au-Prince odprl novo šolo, postavljeno v okviru projekta "Slovenija za otroke Haitija". S predsednikom in glavnim izvršnim direktorjem organizacije International Relief and Development (IRD) Arthurom Keysom je odprl prvo fazo projekta, torej 24 objektov, izdelanih v trebanjskem podjetju Trimo, ki je bilo izbrano na podlagi javnega naročila slovenskega zunanjega ministrstva.
Za 200 otrok, ki so v katastrofalnem potresu pred več kot letom in pol izgubili dom in morali za nekaj časa pozabiti na otroške igre, se tako začenja novo obdobje, ko bodo z vrstniki v šoli, poimenovani po Sloveniji – "Ecole Communale de la Republique de Slovenie" – pridobivali znanje in odkrivali nova obzorja. Pouk bodo izvajali lokalni učitelji, nevladne organizacije pa bodo pripravile program prostočasnih aktivnosti za otroke novo nastalega naselja – vasi Bratstva.
Šolski objekt je sestavljen iz modularnih zgradb, v katerih je šest učilnic in knjižnica, na dvorišču pa je prostor za otroško igrišče z igrali in košarkaško igrišče. Za postavitev modularnih zgradb je poskrbel konzorcij nevladnih organizacij pod vodstvom Platforme slovenskih nevladnih organizacij za razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč SLOGA v sodelovanju z IRD Global, IRD Slovenija in društvom Hrana za življenje ter ADRA Haiti. Objekti bodo gostili 300 otrok v Carrefourju.
Kirn: Gre za dobro izkoriščen denar
"Otrokom na Haitiju smo izročili tudi darila, ki so jih pripravili učenci šole Prežihovega Voranca v Mariboru. Gre za šolske potrebščine, s čimer se je pokazal tudi občutek solidarnosti naših šolarjev v Sloveniji, kar je dogodku dalo en poseben pečat," je ob tem povedal Kirn.
Veleposlanik je dejal tudi, da projekt postavitve šole finančno niti ni tako velik glede na to, na kako dober odziv je naletel. "Ta investicija okolju na Haitiju zelo veliko pomeni in gre za dobro izkoriščen denar. V torek sem bil tudi pri zunanji ministrici Haitija Michele Rey, ki se je zahvalila za darilo Slovenije tudi v imenu vlade," je dejal.
"Na podlagi tega, kar sem opazil na Haitiju, lahko povem, da je razvojna humanitarna pomoč Slovenije lahko izjemno učinkovita, ne le dobrodošla. Takšne stvari zelo odmevajo," je dejal Kirn in posebej poudaril učinkovitost podobnih partnerstev med ministrstvom za zunanje zadeve in nevladnimi organizacijami.
Druga faza projekta bo sicer končana do konca leta, ko bodo najeli in usposobili lokalne delavce za vodenje izobraževalnih objektov in mladinskih centrov. Poleg rednega učnega načrta bodo mladim nudili izobraževanje v podjetništvu ter aktivnostih za splošni družbeni in gospodarski razvoj območja in države.
Slovenija je prizadetemu prebivalstvu Haitija po uničujočem potresu, ki je državo prizadel sredi januarja lani, že v prvih dneh namenila finančno pomoč prek Mednarodne federacije Rdečega križa in polmeseca, pozneje je sledila donacija šotorov. Prebivalci Slovenije so se ob humanitarni katastrofi odzvali s prispevki preko nevladnih Unicefa, Karitasa in Rdečega križa. V nekaj tednih so za pomoč zbrali 750.000 evrov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.