Po torkovem obisku grškega premierja Georga Papandreuja v Nemčiji in njegovih pogovorih z nemško kanclerko Angelo Markel se v Grčiji danes nadaljuje val stavk zaradi varčevalnih ukrepov, ki jih v izogib bankrota sprejema Grčija.
V Atenah tako stavkajo zaposleni v javnem prometu, na občinah in na finančnem ministrstvu, kjer nasprotujejo napovedanemu odpuščanju in znižanju plač. 48-urno stavko so začeli tudi taksisti, ki so proti odprtju sektorja in lažji ter predvsem cenejši pridobitvi licence, ki bi povečala konkurenco. Zaradi stavk je v Atenah ohromljen promet, mediji pa že poročajo o dolgih zastojih na glavnih vpadnicah v prestolnico.
Torkovo srečanje Papandreuja in Merklove, ki je zagotovila, da bo Nemčija podprla Grčijo na vse mogoče načine, pa grški tisk komentira pozitivno. "Uresničite reforme, da vam bomo lahko pomagali," je tako članek o obisku naslovil grški dnevnik Ta Nea. Konservativni časnik Katimerini pa ugotavlja, da je problem Grčije postal tudi notranjepolitični problem Nemčije.
Tudi poslovni časniki obisk premierja v nemški prestolnici ocenjujejo pozitivno. Časnik Kerdos tako ugotavlja, da je Papandreu v Berlinu požel več odobravanja kot Merklova, ter poudarja, da je grški premier nemška podjetja povabil, naj investirajo v Grčiji.
Grški premier je gospodarsko močno in vplivno Nemčijo obiskal v času, ko države območja evra napeto čakajo poročilo trojke Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada o tem, ali Grčija izpolnjuje pogoje za izplačilo šestega obroka posojila. Ta znaša osem milijard evrov in je ključen za preprečitev bankrota Grčije.
Papandreu je v Berlinu na konferenci nemškega industrijskega združenja v torek dejal, da ima Grčija "velik potencial" in da si bo opomogla po krizi. Obljubil je tudi, da bo Grčija sposojeni denar vrnila. "Vsi želimo močno Nemčijo," pa je poudarila Merklova. Nemška kanclerka je sicer vztrajala, da gre za dolžniško krizo, ne krizo evra, pot iz nje pa zahteva solidarnost. Cilj je po besedah Merklove stabilnost evra, zato bo Nemčija podpirala vsako državo, ki bo sprejemala ustrezne ukrepe.
Papandreu in Merklova sta se zvečer sešla tudi na pogovorih na štiri oči, a po srečanju nista dajala izjav. Pred srečanjem je Papandreu dejal za medije, da se Grki trenutno zelo trudijo in žrtvujejo, zato je zanje zelo pomembno, da od evropskih partnerjev dobijo signale podpore. "Vemo, da morajo Grki trenutno marsikaj potrpeti," pa je priznala tudi nemška kanclerka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.