Čeprav je že kazalo, da se bodo protesti v Istanbulu in Ankari umirili, pa so razmere vse hujše. Turška policija je namreč danes zvečer znova uporabila solzivec proti protestnikom, ki se zbirajo nedaleč od urada premiera Recepa Tayyipa Erdogana v Istanbulu. Več tisoč ljudi se je že četrti večer zapored zbralo tudi na trgu Taksim, epicentru protestov.
"Tayyip, odstopi!" tudi danes vzklikajo protestniki v Carigradu ter obenem vihtijo rdeče zastave. V središču Ankare se je kakih tisoč protivladnih protestnikov zbralo že dopoldne, policija pa je proti njim uporabila solzivec in vodni top.
Danes pa so potrdili prvo žrtev med protestniki. Umrl je 20-letni Mehmet Ayvalitas. V nedeljo ga je povozil taksist, ki je zapeljal v skupino protestnikov, ki so blokirali avtocesto v Istanbulu. Gre za prvo smrtno žrtev, povezano s protesti, ranjeni pa so bili še štirje ljudje, med njim en protestnik huje.
Voznik naj bi v protestnike zapeljal namerno, saj "kljub vsem opozorilom" ni ustavil vozila. Za smrt mladega Ayvalitasa naj bi bila kriva "nepopustljivost" vlade in ostro zatiranje protestov s strani oblasti. "Prva stvar, ki jo je treba storiti, je nemudoma ustaviti brutalnost policije," je zapisala turška zdravniška zbornica TBB.
Nemirno tudi v Ankari
O novih protestih danes med drugim poročajo tudi iz Ankare, kjer je policija uporabila solzivec. V Ankari so se danes že četrti dan zapored zbrali protestniki, ki nasprotujejo islamistični vladi premierja Erdogana. Policija je proti približno tisoč mladim demonstrantom, ki so se zbrali na trgu Kizilay v središču prestolnice, znova uporabila solzivec in vodni top. Na istanbulskem trgu Taksim, epicentru protestov, je bilo medtem dopoldne še dokaj mirno.
Nasilje Turčijo pretresa že od petka. Začelo se je v Istanbulu, ko so množični protesti proti gradnji nakupovalnega centra v parku v bližini trga Taksim prerasli v protivladne proteste. Ti so se nato razširili na več kot 60 drugih turških mest. Protestniki Erdoganovi vladi očitajo, da postaja vse bolj avtoritarna.
Po uradnih podatkih je bilo od petka po vsej državi aretiranih več kot 1700 ljudi. Opozicija opozarja, da je bilo aretacij še veliko več. Tudi glede ranjenih in mrtvih se navedbe oblasti in opozicije razlikujejo – medtem ko uradni viri govorijo o nekaj deset ranjenih protestnikih, opozicija trdi, da jih je bilo ranjenih na stotine, prišlo naj bi celo do smrtnih žrtev.
Kot je danes za dnevnik Hürriyet dejala opozicijska poslanka Aylin Nazliaka, je od policije izvedela, da je samo v priporih v Ankari 1500 protestnikov, nove in nove pa v zapore vozijo kar z avtobusi. Priprte protestnike naj bi imeli v lisicah, jih silili, da podpišejo priznanja ter naj jim ne bi dovoljevali stikov z odvetniki.
Za nameček so za torek sindikati napovedali stavko.
Erdogan zanika turško pomlad
Veliko turških prebivalcev s protesti izraža tudi nestrinjanje s politiko premierja Recepa Tayyipa Erdogana. Predvsem mladi so nezadovoljni z omejitvijo prodaje in oglaševanja alkoholnih pijač, številne pa moti tudi Erdoganova postopna islamizacija družbe in podpora sirskim upornikom v državljanski vojni v Siriji.
Erdogan je protestnike obtožil rušenja demokracije, po drugi strani pa priznal, da je policija uporabila pretirano silo. Pred odhodom v Maroko je državljane in državljanke pozval, naj ne nasedejo provokacijam protestnikov, ki jih po njegovem mnenju organizirajo "skrajni elementi".
Sam vztraja, da dogajanja ni mogoče primerjati s "pomladjo" – ljudskimi vstajami, kakršne so leta 2011 pretresle več avtoritarnih arabskih držav in dobile skupno ime arabska pomlad. Kot je opozoril danes na televiziji, je bil on demokratično izvoljen, medtem ko v omenjenih arabskih državah ni bilo sledu večstrankarskega sistema. Ponovil je tudi, da bo vlada ostala trdna in ne bo popuščala. "To bomo premagali," je zatrdil.
Novega sovražnika pa je turški premier našel tudi v Twitterju, kjer se po njegovem širijo najbolj zlonamerne laži, ki jih širijo protestniki in opozicija. "Zame so družbena omrežja največja grožnja družbi," je še dejal turški premier.
AI: Uradni podatki o ranjenih ne držijo
Je pa organizacija Amnesty International (AI), ki se bori za človekove pravice, danes znova izrazila zaskrbljenost zaradi ravnanja turške policije. "Turške oblasti pozivamo, naj dovolijo mirne proteste in naj proti protestnikom ne uporabljajo sile," je v Londonu poudaril predstavnik AI za Turčijo Andrew Gardner.
Ob tem je med drugim izpostavil pretirano rabo solzivca s strani policistov. "Solzivec se ne sme uporabljati proti mirnim protestnikom," je poudaril. O uporabi solzivca sicer iz Turčije poročajo vsak dan, danes so ga med drugim že uporabili proti demonstrantom v Ankari.
Glede števila ranjenih pri AI ocenjujejo, da bi jih lahko bilo več sto ali celo več tisoč, čeprav o številkah težko ugibajo. So pa prepričani, da ne držijo navedbe oblasti, da je bilo doslej ranjenih 58 protestnikov in 115 policistov.
Turški študenti v Ljubljani podprli protestnike v Turčiji
V podporo protestnikom v Turčiji se je danes na Prešernovem trgu v Ljubljani zbralo okoli sto demonstrantov, nato pa so se protesti preselili pred poslopje turškega veleposlaništva. Protestnike je vodila skupina turških študentov, ki so svoja sporočila izražali prek megafona in prepevali turške pesmi. Demonstranti so nosili transparente, na katerih je med drugim pisalo "Solidarnost", "Ustavite nasilje", "Ves svet gleda" in "Turčija, niste sami".
Poslopje turškega veleposlaništva varuje nekaj več kot 10 policistov. Eden od turških študentov je poudaril, da je v teh dneh zanje zelo težko biti v Sloveniji. "Ljudje različnih prepričanj danes tukaj stojimo skupaj. Za nas je težko, ker smo tukaj in ne moremo ničesar storiti tam," je pojasnil.
"Slovence želimo opozoriti na to, kaj se dogaja v Turčiji," je še dodal in poudaril, da so zelo veseli, ker se protesta udeležuje več Slovencev kot Turkov. "Zelo smo srečni, da to vidimo." "Biti predsednik ne pomeni, da lahko počneš, kaj želiš," so turškim oblastem še sporočili demonstranti. Sicer pa, kot so pojasnili, novih akcij zaenkrat ne načrtujejo.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.