
Ura za Zemljo (Earth Hour) je globalna pobuda proti podnebnim spremembam, ko simbolično z ugašanjem luči za eno uro pripomoremo k manjši porabi energije in sprožanja takšnega ali drugačnega onesnaževanja.
Predvsem pa je pobuda namenjena osveščanju o problemih, s katerimi se sooča okolje in posledično tudi človek.
Pobuda se je rodila leta 2007, ko jo je začela avstralska veja Svetovnega sklada za naravo (WWF). Prvič so tako luči ugasnile v Sydneyju, od takrat se je uri pridružilo že več kot 7000 mest po vsem svetu.
Ura za Zemljo tradicionalno poteka v marcu po enakonočju. Letos bodo luči ugasnile 28. marca med 20.30 in 21.30 po lokalnem času (nekatere države so zaradi geografske lege uro prilagodile dejanski temi).
Dejanski prihranek in kritike
V sodelujočih mestih večinoma ugasnejo luči na največjih znamenitostih in posameznih ulicah, vsekakor vse strateške in življenjsko pomembne luči ostanejo prižgane, pojasnjujejo pobudniki na svoji spletni strani.
Tako luči denimo ugasnejo na pariškem Eifflovem stolpu, pa na sydneyjski operi, na berlinskih brandenburških vratih, nekoliko temnejši postane tudi Dubaj ...
Čeprav se je sprva govorilo o prihrankih energije in posledično nižjem izpusti ogljikovega dioksida, so temu hitro naredili konec strokovnjaki na različnih področjih. Tako so opozorili, da električni aparati največ energije porabijo ravno ob prvem vžigu.

Prav zato bi lahko bil vrh porabe energije ravno po koncu ure, ki je sicer namenjena varčevanju, ko bi se znova prižgale vse luči in drugi aparati, so opozorili strokovnjaki.
Organizatorji so odgovorili, da se to nikoli ne zgodi, ker nikjer ne prižgejo vseh luči naenkrat, ampak nekateri to naredijo prej, drugi kasneje.
Strokovnjaki so tudi opozorili, da sveče, ki med uro za Zemljo nadomestijo žarnice, niso nič bolj okolju prijazne, saj gre za fosilno gorivo, pri gorenju pa se sprožajo toplogredni plini.
Zaradi različnih kritik so pobudniki znova poudarili, da akcija ni namenjena zmanjšanju energije in ogljikovega dioksida, ampak gre predvsem za simbolično akcijo.
''Ura za Zemljo predvsem spodbuja posameznike, podjetja in vlade po vsem svetu, da naj se zavejo svojega ogljikovega odtisa in naj bodo aktivni pri iskanju rešitev za okoljske izzive. Udeležba pri ugašanju luči simbolizira zavezanost k spremembam tudi potem ko je ura končana,'' so zapisali na spletni strani pobude.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.