Razsežnosti posledic pakistanskega potresa so ogromne. Po zadnjih podatkih je umrlo 348 ljudi, več kot 500 pa je poškodovanih. Oblasti poudarjajo, da lahko številke še narastejo.
Kot je znano, so se tla stresla na jugozahodu in jugu države, potres pa je imel magnitudo 7,7. Z zemljo je zravnal hiše, ki so bile narejene iz blata, in tako ali drugače prizadel več kot 300.000 ljudi v šestih okrožjih.
Provinca Balučistan, ki jo je potres prizadel najmočneje, je največja, a najrevnejša pakistanska provinca. Leta 2010 so jo prizadele hude poplave in ljudje si od te naravne katastrofe še niso povsem opomogli. Zdaj se morajo zaradi potresa spet boriti za preživetje in številni poskušajo med ruševinami najti vsaj nekaj svoje lastnine. Veliko sreče pri tem nimajo, saj težko najdejo kaj celega in uporabnega.
Reševalna akcija poteka počasi. "To je bil velik potres in škoda je ogromna," pravijo v civilni zaščiti. Na pomoč je priskočila tudi vojska, a prizadeto območje je odročno, teren pa zahteven.
Reševanje ob tem ovirajo grožnje separatističnih upornikov z napadi in težave pri dobavi materiala.
Kot je povedal notranji minister Čaudri Nisar Ali Khan, zamujajo dobave materiala, tudi hrane in zdravil. Reševalci, med katerimi je tudi 1200 pripadnikov vojske in paravojaških enot, so ob tem omejili svoje gibanje, potem ko so uporniki njihove helikopterje obstreljevali z raketami, napadena pa je bila tudi ena od zdravniških ekip.
Tiskovni predstavnik separatistične Osvobodilne fronte Balučistana pa je napovedal, da bo skupina napadala uradnike vladnih agencij, kar je sprožilo še dodatno paniko. Premier province Abdul Malik Baloč je sicer upornike pozval, naj ne napadajo konvojev s pomočjo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.