Namestnik guvernerja iranske province Lorestan Habibola Kodžastepur je na državni televiziji danes potrdil, sta bila v mestu Dorud na zahodu države med protesti v soboto zvečer ubita dva protestnika. Dodal je, da so bili protesti nezakoniti.
"V soboto zvečer so bili v Dorudu nezakoniti protesti in številni ljudje so se podali na ulice ter se tako odzvali na pozive sovražnih skupin. Prišlo je tudi do izgredov. Žal sta bila med temi izgredi ubita dva meščana Doruda," je dejal namestnik guvernerja. Zatrdil je, da varnostne sile niso streljale na protestnike.
Namestnik guvernerja je odgovornost za smrt dveh protestnikov pripisal skrajni skupini Islamska država (IS). Kot je še dejal, obstajajo indici, da so bili pripadniki IS vpleteni v smrt protestnikov, navajajo iranski mediji.
Protesti proti režimu so se začeli v četrtek in so usmerjeni predvsem proti gospodarski in zunanji politiki iranskega režima pod vodstvom Hasana Rohanija.
Ta se je danes prvič odzval na množične. Kot je dejal, morajo vladni organi zagotoviti prostor za zakonite kritike in proteste. Hkrati je protestnike opozoril, da je nasilje nesprejemljivo.
"Kritika se razlikuje od nasilja in uničevanja javne lastnine," je po navedbah iranskih medijev opozoril Rohani.
"Začetek velikega gibanja"
Nobelova nagrajenka za mir, iranska odvetnica Širin Ebadi je v pogovoru za današnji italijanski dnevnik La Repubblica ocenila, da so zadnji iranski protesti začetek velikega gibanja, ki bi lahko bilo množičnejše kot protesti leta 2009.
"Menim, da se protesti ne bodo končali kmalu. Menim, da smo priča velikemu protestnemu gibanju, ki bo večji kot zeleni val leta 2009. Ne bom presenečena, če se bo izkazalo, da bo nastalo nekaj velikega," je še dejala Ebadijeva. Dodala je, da so mladi v Iranu najbolj razočarani. Pri tem je opozorila na visoko stopnjo brezposelnosti, korupcijo, visoke izdatke za vojsko ter cenzuro v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Gospodarske razmere ter velik razkorak med bogatimi in revnimi, med tisti, ki uživajo blaginjo, in tistimi, ki tega ne morejo, so izvor protestov," je še dejala iranska odvetnica, ki je leta 2003 prejela Nobelovo nagrado za mir.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.