Tujina

FOTO: Po pogrebu v Iranu spopad s policisti

Kom, 21. 12. 2009 11.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na desettisoče ljudi je v Iranu prišlo na pogreb v soboto umrlega velikega ajatole Alija Montazerija, v zadnjem času ostrega kritika trenutnega režima. Prišlo je tudi do prerivanj in spopadov s policisti.

V svetem iranskem mestu Kom se je zbralo na desettisoče privržencev opozicije, ki so se poslovili od velikega ajatole Alija Montazerija. Ta je umrl v soboto v starosti 87 let, v zadnjem času pa je bil znan predvsem po ostrih kritikah režima Mahmuda Ahmadinedžada. Njegovo ponovno izvolitev na letošnjih volitvah je označil za prevaro.

Po poročanju iranskih reformističnih medijev naj bi žalujoči vzklikali gesla v podporo pokojnemu ajatoli in tudi opozicijskemu voditelju Miru Huseinu Musaviju. Mediji so tudi poročali, da so bili na slovesnosti prisotni tudi pripadniki provladne frakcije Ansar Hezbolah, ki so poskušali opozicijskim privržencem preprečiti vzklikanje. Sledilo je prerivanje, pozneje pa so podporniki vlade popustili. Veliko žalujočih nosi zelene transparente oziroma so oblečeni v zelena oblačila. Zelena barva namreč ponazarja iransko opozicijo.

Po pogrebu pa naj bi po poročanju nekaterih iranskih medijev prišlo do spopadov med policisti in udeleženci pogreba. Ti naj bi namreč policiste obmetavali s kamni, potem pa so se vneli spopadi.

Nekaj žalujočih tudi prijeli

Po poročanju britanske medijske hiše BBC se iranska vlada zaveda, da je pogreb priložnost za demonstracije, ki jih ne morejo prepovedati. Po poročanju medijev naj bi oblasti nekatere avtobuse, ki so bili na poti v Kom, ustavile in priprle nekatere potnike. Poročajo tudi o nekaterih spopadih med policijo in žalujočimi.

BBC pa še poroča, da je iranska vlada že v nedeljo motila oddajanje signala televizijskega programa BBC Persia. Podobno naj bi počela že med junijskimi predsedniškimi volitvami.

Pogreb ajatole Alija Montazerija-3
Pogreb ajatole Alija Montazerija-3 FOTO: Reuters

Musavi se je skupaj s še enim opozicijskim voditeljem Mehdijem Karubijem pogrebnega sprevoda udeležil že na domu ajatole. Skupaj pa sta že včeraj pozivala ljudi, naj se žalne slovesnoti udeležijo v čim večjem številu.

Zaradi kritik so ga odvrnili od politike

Montazeri je bil eden od voditeljev islamske revolucije leta 1979. Nekaj časa je celo veljal za najverjetnejšega naslednika ajatole Ruhole Homeinija, vendar pa mu je ta leta 1989 zaradi kritiziranja islamskega sistema prepovedal delovanje v politiki.

Več kot 20 let je veljal za enega najostrejših kritikov iranske zunanje in notranje politike. Bil je aktiven zagovornik človekovih pravic, še posebej pravic žensk. Zadnja leta je živel v hišnem priporu na svojem domu v mestu Kom, kjer je tudi umrl.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Voltaire
21. 12. 2009 13.35
30 let je minilo od Islamske revolucije v Iranu in podpora božji islamski državi je najmanjša ravno v populaciji ljudi, rojenih v letih po revoluciji. Še dve desetletji in islamska božja država Iran bo preteklost.
user491
21. 12. 2009 13.31
uh, tm pr kamionu bi se KAMOT zgodilo, da bi kdo padel pod kolesa. Čist divje.
pijanec22
21. 12. 2009 13.19
Iranski režim se počasi in vztrajno ruši.. Celo žalujočih na pogrebu se bojijo.