Komaj 80 gramov težke ptice so neškodljive, a ko se jih več tisoč združi v jate, postanejo velik problem. In prav to se ob koncu jeseni dogaja v večnem mestu, kjer se jih na milijone ustavi na poti v toplejše kraje.

Že pogled na ljudi, ki kljub lepemu vremenu nosijo dežnike, da bi se tako zaščitili pred ptičjimi iztrebki, je dovolj zgovoren. Jezijo se lastniki avtomobilov in motorjev, prekritih z izločki. Ti so lahko tudi nevarni, ob dežju je na njih že marsikomu spodrsnilo. Plat zvona pa najbolj bijejo tisti, ki jih skrbi za številne spomenike v mestu.
Ptice veliko tveganje predstavljajo tudi v zraku. V začetku meseca je moralo letalo družbe Ryanair zasilno pristati, potem ko se je jata škorcev zapletla v motor. Problem je še eden: ko čivka ena ptica, je zvok prijeten, ko jih v zboru nastopa več tisoč, para ušesa.

Za reševanje te ptičje težave mesto vsako jesen porabi 120 tisoč evrov. Na pomoč priskočijo okoljevarstveniki, ki s posebnimi napravami oponašajo zvok, s kakršnim škorci opozarjajo na preplah. "Pernate pošasti“ poskušajo na ta način pregnati v parke v okolici, a uspeh je omejen. "Nimamo čarobne paličice. Ni v naši moči, da bi ptice preprosto izginile. Če pa jih ubiješ, jih kmalu nadomestijo druge,“ razlaga član organizacije za preučevanje ptic Giovanni Albarella.
A tako prebivalci kot turisti bi si želeli hitrejše rešitve. Najbolj neučakani mestne oblasti celo pozivajo, naj požagajo drevesa.

Rim ni osamljen v boju proti pticam, ki so se preveč namnožile. V Londonu so nad golobe, ki so se preveč namnožili, poslali sokole, v New Yorku pa so ptice strašili z zvočnimi napravami.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.