Osrednja tema današnjega vrha EU v Bruslju so bili odnosi unije s strateškimi partnerji oziroma načini za utrditev vloge unije v svetu, vendar pa je razpravo zasenčil spor med Brusljem in Parizom zaradi kritik Evropske komisije na račun francoskega izgona Romov. Vprašanja Romov sicer ni bilo na dnevnem redu današnjega srečanja, so pa voditelji, med njimi slovenski premier Borut Pahor, o tem govorili ob kosilu.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso sta se po navedbah diplomatov ostro sporekla. Barroso je namreč podprl komisarko za pravosodje Viviane Reding, ki je v torek napovedala postopek proti Franciji in glede izgona Romov dejala, da si ni predstavljala, da se bo v Evropi po drugi svetovni vojni še kdaj zgodilo kaj takšnega. Zaradi slednje izjave se je sicer kasneje opravičila, češ da je bila napačno razumljena, vendar pa so bili v Parizu ogorčeni.
Sarkozy je ob tem dejal, da je Francija globoko pretresena zaradi izjav komisarke. "Njene besede so bile globoko boleče. Moja dolžnost kot voditelja države je bila zaščititi Francijo," je dodal. Hkrati pa je napovedal, da bodo nadaljevali odstranjevanje "vseh nezakonitih naselij", ter znova zatrdil, da vse skupaj poteka v skladu z zakonodajo.
Ko je Sarkozy srečal romunskega predsednika Traiana Basescuja, sta spregovorila nekaj besed, pri čemer je bilo opaziti napet odnos med njima, o čemer pričajo tudi fotografije.
Začelo se je s Sarkozyjevim vzvišenim pogledom na svojega romunskega kolega ...
Nadaljevalo z globoko debato in žuganjem prstov ...
Proti koncu pa sproščen Basescujev smeh, medtem ko Sarkozy ostaja hladen.
Kot je znano, so odnosi napeti, odkar je desnosredinska francoska vlada predsednika Sarkozyja pred približno mesecem dni začela z izgonom tujih Romov, ki živijo v nezakonitih naseljih v Franciji. Ti iz Francije odhajajo ali prostovoljno, pri čemer jim francoske oblasti izplačajo 300 evrov, ali pa na osnovi odredbe o izgonu, ker naj bi ogrožali javni red. Francija je v tem času v Romunijo in Bolgarijo izgnala skoraj 1000 Romov, od začetka leta pa že več kot 8000.
Današnji vrh je bil sicer posvečen odnosom unije s strateškimi partnericami, v prvi vrsti hitro rastočimi gospodarstvi v Aziji. Z eno od teh držav, Južno Korejo, bo unija že oktobra podpisala prostotrgovinski sporazum. To so danes potrdili zunanji ministri povezave, potem ko je Italija umaknila svoj veto. Sporazum z Južno Korejo je najpomembnejši sporazum o prosti trgovini, ki ga bo unija kadar koli sklenila s kakršno koli tretjo državo. Menjavo naj bi povečal za 19 milijard evrov, saj bo med obema gospodarstvoma odstranil tako rekoč vse carinske in mnoge necarinske ovire.
Predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy je poudaril, da je vpliv EU v svetu premajhen, hkrati pa ji primanjkuje strateškega razmisleka. Naše delovanje mora biti bolj usklajeno, potrebujemo tudi več stalnosti, je dejal.
Evropski svet se je zato danes zavzel za več sinergij in izmenjave informacij med EU in članicami, za boljše usklajevanje med evropskimi institucijami, pa tudi za to, da bi srečanja s tretjimi državami učinkoviteje izrabili. Slednje naj bi dosegli tudi tako, da bodo voditelji poslej redno razpravljali o zunanjih odnosih in določali strateške smernice.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.