V mestu Santiago de Cuba, ki velja za mesto začetka revolucije, so v zasebnosti brez televizijskih kamer pokopali minuli teden preminulega nekdanjega predsednika in voditelja revolucije Fidela Castra. Vojaki v svečanih uniformah in z žalnimi trakovi na rokavih so žaro s pepelom pokojnika prinesli na pokopališče Santa Ifigenia.

Pogrebna slovesnost na pokopališču je potekala v ožjem krogu in je bila zaprta za širšo javnost, se je pa na cesti do pokopališča zbralo na tisoče ljudi, ki so peli kubansko himno, vojska pa je v njegovo čast izstrelila 21 strelov. Fidela Castra, ki je umrl 25. novembra v starosti 90 let, so pokopali v bližini mavzoleja pesnika in narodnega junaka Joseja Martija.
Sprva so kubanske oblasti želele prenašati pogrebno slovesnost, a so to nato preklicale, potem kot je njegov brat in zdajšnji predsednik Raul Castro prepovedal poimenovanja znamenitosti po Fidelu Castru.
S pogrebom se je tudi končalo devetdnevno žalovanje za pokojnikom, med katerim je žara z njegovimi posmrtnimi ostanki prepotovala 900 kilometrov dolgo pot, po kateri je leta 1959 šla kubanska revolucija.
Na pogrebu tudi številni voditelji
Pogreba komunistične ikone so se udeležili številni voditelji, med njimi predvsem kubanski levičarski zavezniki v Latinski Ameriki, to so predsedniki Venezuele, Nikaragve, Bolivije in Ekvadorja - Nicolas Maduro, Daniel Ortega, Evo Morales in Rafael Correa.
ZDA, ki so pod Castrovim bratom Raulom začele normalizirati odnose s Kubo, na pogreb niso poslale uradne delegacije, sta pa navzoča veleposlanik Jeffrey DeLaurentis in svetovalec za nacionalno varnost Ben Rhodes. Pogreba se ni udeležil ruski predsednik Vladimir Putin.
Več deset tisoč ljudi se mu je poklonilo že v soboto zvečer, ko je v Santiagu njegov brat Raul Castro, sedanji kubanski predsednik, vodil žalno slovesnost. Obljubil je, da bodo na Kubi spoštovali načela in cilje revolucije ter upoštevali Fidelovo željo in mu ne bodo postavljali spomenikov.
V nagovoru je obljubil spoštovanje načel in ciljev revolucije, ki jo je vodil njegov brat.
"Kljub bolečini v teh dneh smo ponosni, ker bodo otroci Kube sledili Fidelovim idejam," je dejal. "Pokazal nam je, da lahko z odločenostjo, da bomo na Kubi zgradili socializem, premagamo vse ovire," je dodal.
Napovedal je tudi, da bo Kuba spoštovala Fidelovo željo, da mu po smrti ne bi postavljali spomenikov ali po njem poimenovali ulic ali zgradb. "Vodja revolucije je odločbo nasprotoval kakršnemu koli čaščenju kulta osebnosti," je poudaril.
Množica pa je na slovesnosti vzklikala: "Naj živi Fidel" in "Jaz sem Fidel".
Mnenja o Castru, ki je skoraj pol stoletja vodil Kubo, ostajajo deljena. Njegovi privrženci menijo, da je Kubo vrnil ljudem ter ga častijo zaradi njegovih socialnih politik, kot sta javno zdravstvo in šolstvo.
Kritiki pa ga iznačujejo za diktatorja, ki je vodil vlado, ki ni sprejemala nobene opozicije in nasprotovanja.
Castra so na njegovo željo upepelili 26. novembra, prvi dan devetdnevnega žalovanja, ki so ga razglasile oblasti. Na Kubi so v znak žalovanja zastave spuščene na pol droga, prepovedana je prodaja alkohola, odpovedani so številni koncerti in druge prireditve.
KOMENTARJI (398)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.