Ameriški predsednik Barack Obama je ob obisku nekdanjega koncentracijskega taborišča Buchenwald v Nemčiji dejal, da bi moral spomin na zločine nacističnega režima v nekdanjem taborišču ostati živ. "Biti moramo budni, da se kaj takšnega ne bo nikoli ponovilo," je dejal ameriški predsednik, ki je Nemce obenem pohvalil za to, kako se spopadajo z lastno preteklostjo.
Ameriški predsednik, ki je v Nemčijo prispel iz Egipta, je ob obisku Buchenwalda spomnil, da mnogi še danes zanikajo holokavst. Ob tem je dodal, da nas to taborišče opominja na našo dolžnost, da se soočimo s tistimi, ki o naši zgodovini govorijo laži.
Obama pred novinarji spregovoril tudi o svojem stricu, ki je kot ameriški vojak sodeloval pri osvoboditvi omenjenega taborišča. Njegov stric je vedel, da je to, kar se je dogajalo v Buchenwaldu, nepredstavljivo, je dejal ameriški predsednik.
Obamo je spremljala nemška kanclerka Angela Merkel. Ob obisku Buchenwalda, kjer je umrlo okoli 56.000 ljudi, je spomnila na grozote nekdanjega nacističnega režima v Nemčiji. Buchenwald je bil kraj smrti brez življenja, kjer so vladali "teror, nasilje in samovolja", je dejala. Ob tem je spomnila, da se je to dogajalo nedaleč stran od Weimarja, kjer so Nemci veliko doprinesli h kulturi. "Nerazumevanje, groza: ni besede, ki bi lahko opisala grozne stvari, ki so se tako veliko ljudem zgodile v tem taborišču in v drugih koncentracijskih in smrtnih taboriščih," je še dejala Merklova in se poklonila spominu na žrtve.
Ameriškega predsednika in nemško kanclerko je med obiskom Buchenwalda spremljal tudi Nobelov nagrajenec za mir Elie Wiesel, ki je preživel holokavst. Wiesel je dejal, da se svet po Buchenwaldu ni naučil svoje lekcije, kar so pokazali dogodki v Kambodži, Ruandi in BiH.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.