Med 30. novembrom in 11. decembrom bo v Parizu potekala 21. konferenca pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja. Njen cilj je dogovor, ki bi omejil globalno segrevanje na do dve stopinji Celzija v primerjavi z obdobjem pred industrijsko revolucijo.
"Pristojni odbor ZN za podnebje nas je opozoril, da lahko izjemno hitro pride do povišanja globalnih temperatur za štiri, pet, šest stopinj, če ne bomo nemudoma ukrepali. To bi imelo katastrofalne posledice, prišlo bi do suš in orjaških migracijskih problemov, vključno s problemom vojne in miru," je opozoril francoski zunanji minister Laurent Fabius.
Konference se bo udeležilo več kot 80 svetovnih voditeljev, med njimi ameriški predsednik Barack Obama, ruski predsednik Vladimir Putin ter kitajski predsednik Xi Jinping, zato bo dogajanje potekalo pod strogimi varnostnimi pogoji.
Fotografije, ki razkrivajo katastrofalne razsežnosti
Za boljšo vizualizacijo so raziskovalci Središča za podnebje (Climate Central) izdelali nekaj fotografij večjih obalnih mest in tega, kar jih čaka v prihodnosti. Grafični oblikovalec Nickolay Lamm je slikovito prikazal, kako se bo gladina vode v mestih, kot so London, Šanghaj, Mumbaj, Sydney, Rio de Janeiro, Durban in New York, dvignila po letu 2100, če se bo ozračje segrelo za štiri stopinje (prva fotografija) oz. za dve stopinji (druga fotografija).
"Segretje ozračja za dve stopinji bo dolgoročno ogrozilo ogromno obalnih mest in regij," je povedal Ben Strauss, podpredsednik skupine raziskovalcev Climate Centrala.
Zaradi podnebnih sprememb je ogroženo življenje na planetu
Po podatkih, dostopnih iz Wikipedije, se je povprečna temperatura ozračja na Zemljini površini v zadnjih 150 letih povišala za približno 0,6 stopinje Celzija in se bo v naslednjih sto letih predvidoma vzdignila za še 1,5-4,5 stopinje Celzija.
Človeške dejavnosti, ki so vodile do globalnega segrevanja, so se začele z industrializacijo in se kljub višji ozaveščenosti prebivalstva nadaljujejo. K njim spadajo predvsem uporaba fosilnih goriv (nafta, bencin, zemeljski plin, premog) in krčenje gozdnih površin, ki porabljajo odvečen ogljikov dioksid.
Posledice globalnega segrevanja so višanje morske gladine, spremembe v količinah in vrstah padavin, širjenje puščav, taljenje ledu in ledenikov ter povečanje števila naravnih katastrof, kar posledično vodi do izumrtja vrst in za človeštvo sprememb v kmetijstvu, gospodarstvu in življenjskem prostoru.
Za ustavitev globalnega segrevanja je treba zmanjšati porabo fosilnih goriv in izpuste ogljikovega dioksida v ozračje.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.