V vodah v bližini Antarktike sta trčili japonska kitolovka in trimaran okoljskih aktivistov iz organizacije Sea Shepherd. Njihov čoln, vreden okoli milijon evrov, je skoraj prepolovilo in naj bi tonil. Vseh šest članov posadke – pet Novozelandcev in enega Nizozemca – so rešili na spremljevalno ladjo. Eden od njih je poškodovan, zlomljenih ima več reber.
Vojna na morju

Posadka japonske kitolovke krivdo za trčenje pripisuje protestnikom, medtem ko ti trdijo, da so se ji skušali izogniti. Še več, prepričani so, da se na morju ni zgodila nesreča, ampak se je kitolovk vanje zaletela namerno. "Prepričani smo, da je bilo namerno. Naš čoln se je povsem ustavil, oni pa so šli naravnost nad nas," je povedal vodja Sea Sheparda Jeff Hansen.
Japonski Inštitut za lov na kite, ki to dejavnost nadzira, trdi nasprotno. Sporočil je, da so protestnike posvarili pred nevarnostjo, ti pa so začeli ustavljati in s tem sami povzročili nesrečo. "Ekstremistična dejanja organizacije Sea Shepard postajajo vedno bolj nasilna. Njihove akcije niso nič drugega kot zločini,“ so zapisali v odzivu.
Medsebojnih obtoževanj s tem ni konec. Predstavnik okoljevarstvenikov Paul Watson je celo dejal, da so nasprotja med njimi in kitolovci prerasla v pravo "kitolovsko vojno".
Lov na kite kot znanstveni program?
Aktivisti so želeli preprečiti kitolov, za katerega Japonska trdi, da ga izvaja v okviru znanstvenega programa. Po mnenju številnih pa je to le pretveza za od leta 1986 prepovedani komercialni kitolov.
Ubitih 40 tisoč kitov

Od leta 1985 do danes je bilo ubitih že skoraj 40.000 teh morskih sesalcev. Nekatere države namreč nočejo podpisati sporazuma Mednarodne komisije za kitolov (IWC), s katerim bi se obvezale, da ne bodo lovile, saj zagotavljajo, da gre pri tem samo za 'znanstvene raziskave' ali preprosto 'domorodski lov'.
Mednarodna zveza za dobrobit živali (Ifaw) je junija lani izdala poročilo, v katerem ugotavlja, da veliko več denarja kot kitolov prinaša opazovanje kitov. Skupaj naj bi iz te dejavnosti po vsem svetu vsako leto zbrali 2,1 milijarde dolarjev (1,5 milijarde evrov).
V zadnjem desetletju naj bi se dobiček celo podvojil. Lani naj bi tako kar 13 milijonov ljudi v 119 državah odšlo na morje zato, da bi opazovali morske velikane.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.