Problem onesnaženosti na Kitajskem se približuje kritični točki, gost smog pa je v preteklem tednu prekrival šest južnih provinc. V zadnjih dneh je stopnja onesnaženja v 19 mestih postala nevarna za zdravje ljudi. Strupeni smog nima le vpliva na zdravje, ampak ovira tudi vsakdanje življenje. Zaradi slabe vidljivosti so morali zapreti številne ceste, oviran je bil letalski promet, turisti pa razumljivo krajev, ki jih prekriva smog, ne želijo obiskati.
Na kitajski univerzi za agrikulturo so ugotovili, da v Pekingu smog pomembno vpliva na fotosintezo. Strokovnjaki so opravili teste na semenih čilija in paradižnika. Namesto, da bi semena vzklila v približno 20 dneh, so potrebovala kar dva meseca. Če se bodo takšni pogoji nadaljevali, bo v določenih delih Kitajske zavladala t. i. jedrska vojna, le da za podnebno spremembo ne bo kriv jedrski spopad, ampak onesnaženost, opozarjajo strokovnjaki.
Kitajske oblasti so tarča kritikov okoljevarstvenikov, ki opozarjajo, da ne storijo dovolj, da bi preprečile onesnaževanje. Hkrati pa svojih državljanov ne obveščajo o nevarnosti smoga in nočejo razglasiti rdečega alarma, s katerim bi omejile gibanje in vsaj zaprle vrata šol, da bi otroci ostali doma.
Situacija skrbi tudi Kitajski bližnje države. V sredo so oblasti v Kumamotu na jugozahodu Japonske izdale opozorilo, saj so zaznale dramatično povišanje onesnaženosti. Oblasti so ljudem svetovale, naj ostanejo doma in naj ne telovadijo zunaj.
Ministri Kitajske, Japonske in Južne Koreje bodo sicer maja razpravljali o načinih, kako zmanjšati onesnaženost v regiji.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.