
Na tisoče delegatov iz vse Kitajske se je danes zbralo na letnem kongresu ljudske skupščine, na katerem so zapečatili prenos oblasti na nove voditelje z novim predsednikom države Ši Džinpingom na čelu. Novo vodstvo, ki je že nekaj mesecev na čelu Komunistične partije, je uspelo s poplavo propagande v tem času vzbuditi precejšnja pričakovanja. Novi kitajski voditelji svojim državljanom obljubljajo predvsem bolj "čisto" vladanje oziroma odločen boj proti korupciji in prizadevanja za to, da se izboljša življenje večine Kitajcev.
Ši Džinping, ki je bil novembra imenovan za prvega moža Komunistične partije, bo zdaj Hu Džintaa nasledil še na čelu države. Na položaju predsednika vlade bo medtem Ven Džjabaa nasledil Li Kečjang. V poslovilnem govoru Ven Džjabaa zbranim delegatom je govorec nanizal vrsto svojih dosežkov, kar je mnoge delegate zanimalo prav toliko kot lanski sneg. Tako so fotografi v svoj objektiv ujeli speče obraze in zehajoče grimase kitajskih veljakov, ki so večino govora kar prespali.

Gre za zadnji korak pri t. i. menjavi generacij na oblasti v Pekingu, ki se je začela pred štirimi meseci z imenovanjem novega vodstva vladajoče stranke. Ljudska skupščina, parlament, praviloma le potrjuje odločitve, sprejete pred tem v vrhu partije. Resničen vir moči za Šija je torej njegov položaj v partiji, vloga predsednika države pa je predvsem vidnejša, še posebej na uradnih obiskih v tujini.
Skoraj 3000 delegatov iz vse države, ki so se zbrali v Pekingu, bo v prihodnjih desetih dneh tudi potrdilo že dogovorjeno reorganizacijo vladne birokracije, ki med drugim predvideva združitve več ministrstev. Med drugim bo odpravljeno posebno ministrstvo za železnice. Tovrstni ukrepi za zmanjšanje birokracije pa verjetno ne bodo vplivali na delo velikih državnih podjetij, ki veljajo za najodločnejše nasprotnike reform tržnega gospodarstva.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.