Japonska je od zasebnikov za 26 milijonov ameriških dolarjev kupila tri od petih nenaseljenih otočkov. Številni se že sprašujejo, ali je bila to kaplja čez rob, ki bi lahko privedla tudi do oboroženega konflikta med Japonsko in Kitajsko. Gre za otočke, ki jih Kitajci poznajo pod imenom otočje Djaoju, Japonci pa kot otočje Senaku. Njihovo lastništvo po drugi svetovni vojni ni bilo nikoli dokončno rešeno. Svoj lonček pa pristavljajo tri države, poleg že omenjenih še Tajvan.
Otočki sami po sebi niso nič posebnega, so večinoma poraščeni z gozdom in redko naseljeni. A nahajajo se v vodah, bogatih z ribami, še bolj zanimivi pa so zaradi potencialnih nahajališč nafte in zemeljskega plina.
Po nakupu so se sprožili nasilni protesti
Japonsko nakupovanje je Kitajce takoj pognalo na ulice. V soboto je več tisoč kitajskih protestnikov napadlo japonsko veleposlaništvo v Pekingu. V stavbo so metali kamenje in steklenice, zažigali so japonske zastave in zahtevali, da Japonska takoj umakne prste z omenjenega otočja.
Na Kitajskih transparentih pa je bilo zapisano med drugim tudi to, da ''moramo, zaradi spoštovanja do domovine, v vojno z Japonsko.'' Protesti so potekali v vsaj še 12 drugih mestih širom Kitajske.
Demonstracije se nadaljujejo tudi danes. Tarče napadov so med drugim japonska diplomatska predstavništva, vse bolj pa tudi podjetja in lokali.
V mestu Čingdao na severovzhodu Kitajske je bilo tako napadenih več tovarn, povezanih z japonskimi podjetji, vključno s Panasonicom in Toyoto. Panasonic je zato začasno ustavil svojo proizvodnjo linijo v tem mestu. V več mestih so bili uničeni japonski supermarketi. V mestu Šendžen na jugu Kitajske so morali policisti proti protestnikom danes uporabiti solzivec in vodne topove.
Kitajski državni mediji, ki so podrejeni vladajoči Komunistični partiji, medtem pozivajo k bojkotu kitajskega blaga in proteste označujejo kot "razumljive", policisti pa naj bi nasilne protestnike pogosto prej spremljali, kot pa jih poskušali ustaviti.
Japonski premier Jošihiko Noda je kitajske oblasti pozval, naj preprečijo napade ter zagotovijo varnost japonskih državljanov in podjetij v svoji državi. "Ta situacija je veliko razočaranje in zato protestiramo. Želimo, da Kitajska nadzoruje situacijo, tako da vsaj japonski državljani in podjetja na Kitajskem ne bodo v nevarnosti," je v luči naraščanja napetosti danes na televiziji Fuji poudaril japonski premier. Kot je dodal, v svojih stališčih ne bodo popuščali, bodo pa ostali mirni in kitajsko stran prosili, da stori enako.
"Smo drugo in tretje največje gospodarstvo na svetu in kitajski razvoj je v interesu Japonske," je še dodal Noda ter izrazil prepričanje, da "ta problem lahko premagamo, če ne pozabimo na širšo sliko" dvostranskih vezi med državama.
Napetost med državama je poskočila že v petek, ko je šest kitajskih ladij vplulo v japonske vode, v bližino spornih otokov. Japonci so ladje pozvali, naj se umaknejo, a Kitajci so poziv ignorirali.
Ameriški obrambni minister Leon Panetta, ki je v okviru svoje azijsko-pacifiške turneje danes prispel v Tokio, obiskal pa bo tudi Kitajsko in Novo Zelandijo, pa je medtem opozoril, da bi lahko ozemeljski spori med Japonsko in Kitajsko prerasli v širši regionalni konflikt, če se provokacije na obeh straneh ne bodo umirile. Skrbi ga, da bi ob nadaljnjih izzivanjih na eni od sprtih strani prišlo do napačne sodbe, ki bi vodila v nasilje.
Obenem je Panetta še ocenil, da bo gospodarsko rivalstvo med državami verjetno v prihodnosti vodilo v nove spore v z naravnimi viri bogati azijsko-pacifiški regiji.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.