Kitajska vojska je opravila poskusni polet z že drugim nevidnim reaktivnim lovcem J-31. Analitiki menijo, da se s tem Kitajska prebija med vodilne vojaške velesile. "To je že drugo povsem novo lovsko letalo iz Kitajske v zadnjih dveh letih, kar kaže zelo impresivno stopnjo tehničnega napredka in jo postavlja pred vse njene sosede," je povedal Sam Roggeveen, strokovnjak za varnostna vprašanja pri inštitutu Lowy v Sydneyju.
"Kitajska vojska postaja prvorazredna vojaška sila," je dodal, kitajsko obrambno ministrstvo pa ni bilo na voljo za komentarje.
Prejšnji model J-20, ki je težji, naj bi bil manj okreten kot novo letalo.
Kitajske vojaške zmogljivosti so precej manjše od ameriških, vendar pa Kitajska agresivno povečuje svojo vojaško moč. Septembra je tako od Ukrajine kupila svojo prvo letalonosilko.
Še najbolj to skrbi Japonsko, saj ima s Kitajsko odprto vprašanje glede otokov v Vzhodno kitajskem morju, Vietnam in Filipine v Južnem kitajskem morju.
"Tako kot ameriška lovca pete generacije F-22 in F-35 se bosta tudi J-20 in J-31 dopolnjevala med operacijami," je povedal Bai Wei, nekdanji namestnik urednika tednika Aviation World. Prepričan je, da lahko J-31 zaradi dvojnih pristajalnih koles na nosu in velikih dvojnih kril na repu pristaja in vzleta tudi na letalonosilkah.
Roggeveen pravi, da so največja težava pri obeh novih kitajskih letalih verjetno motorji. "Še vedno se zanašajo predvsem na tujo tehnologijo, kitajski razvoj visoko zmogljivih motorjev za borbena letala pa je še vedno zelo počasen," pravi avstralski strokovnjak. Prepričan je, da bo minilo še veliko let, preden bosta obe letali okrepili kitajske zračne sile.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.