Na kraju smrtonosne eksplozije v Tjandžinu so našli še dve trupli, število žrtev je tako naraslo na 114, vsaj 100 gasilcev pa še vedno pogrešajo.
Ker se območju bližajo nevihte, so okoljevarstveniki zaskrbljeni, da bo zaradi dežja prišlo do reakcije natrijevega cianida, v kateri bi v zrak prešel vodikov cianid.
Podžupan Tjandžina He Shuishan je povedal, da na kraju nesreče ekipe pospešeno zbirajo na tone natrijevega cianida in ga skušajo odstraniti. Gre namreč za vodotopno snov, ki "v primeru dežja proizvede vodikov cianid, zato jo pazljivo nadzorujemo," je povedal Bao Jingling iz okoljevarstvenega urada.
V soboto, četrti dan po prvih eksplozijah, je na nekaterih mestih še vedno gorelo, slišati pa je bilo tudi nove eksplozije.
Zaradi eksplozij so morali izseliti 6300 ljudi, ranjenih je 721, 33 med njimi kritično. Na kraju nesreče so množice preiskovalcev in reševalnih ekip.

"Če bomo našli kakršne koli sledi nezakonitih dejanj, bomo odgovorne kaznovali, da bomo lahko to tragedijo pojasnili ranjenim in svojcem žrtev," je povedal podžupan.
Xiao Xu, 18-letni gasilec, ki je bil med prvimi, ki so prispeli na kraj nesreče, je prizor, ki ga je pričakal, opisal kot "pekel". "Celo nebo je bilo razsvetljeno, sunek me je vrgel v zrak," je povedal za Channel News Asia. "Ostal sem brez čelade. Bilo je kot nek drug svet, plameni so kot dežne kaplje padali na mojo glavo," je opisal dogajanje.
Jezni protestniki zahtevajo odgovore
V Tjandžinu se je zbralo vsaj 400 prebivalcev, ki so zaradi eksplozije ostali brez domov, pridružili so se jim tudi svojci pogrešanih gasilcev. Zbrali so se pred hotelom, kjer predstavniki vlade in vojske vsak dan javnosti sporočajo podrobnosti o katastrofi. "Kupite nazaj!" so vzklikali protestniki in zahtevali odškodnino za uničene ali poškodovane domove in lastnino. Ob tem so poudarili, da se ne mislijo vrniti na kraj nesreče, četudi bo razglašen za varnega.
Mnogi trdijo, da so živeli le nekaj sto metrov stran od prizorišča katastrofe, ki se je zgodila prejšnjo sredo in zaradi katere je uničen velik predel mesta.
Po besedah nekaterih od njih so bila skladišča s kemikalijami, v katerih so odjeknile eksplozije, zgrajena nezakonito blizu njihovih domov, poroča britanski BBC. V enem od skladišč, ki je zletelo v zrak, naj bi hranili več sto ton strupenega natrijevega cianida, kar je veliko več od dovoljenih količin. Prav tako se je skladišče nahajalo le okoli 500 metrov stran od najbližjih stanovanjskih zgradb, čeprav zakonodaja predpisuje najmanj kilometer razdalje od nevarnih snovi.
Okoliški prebivalci sedaj opozarjajo, da bi bila lahko zaradi nevarnih snovi kontaminirana tamkajšnja podtalnica in da kraj ni več primeren za življenje.
Oškodovani prebivalci trdijo, da jim vlada ne odgovarja na vprašanja in jih ne obravnava ustrezno. Nekaj uradnikov, ki so danes med protestom v hotelu sodelovali na novinarski konferenci, se z demonstranti nato ni sestal.

Protesti so sicer v komunistični državi zelo redki, a tokratnega shoda vojaki ne ustavljajo.
"Kitajska vlada ni naklonjena niti najmanjšim protestom, zelo redko se zgodi, da jih dovolijo," je povedal novinar Al Jazeere Adrian Brown. Povedal je tudi, da so protestniki pazljivi in med drugimi transparenti držijo tudi takšne, ki kažejo podporo komunistični partiji.
Protestniki trdijo, da niso vedeli, da v njihovem pristanišču hranijo nevarne kemikalije.

Tudi vladni mediji kritizirali vlado
Čeprav večino medijev nadzira vlada, so ti lokalne predstavnike obsojali zaradi netransparentnosti in počasnega odziva. "Prvih 12 ur po eksploziji so bile informacije oblasti zelo skromne," so zapisali v lokalnem časopisu Global Times.
"Oblasti bi vsaj v prihodnosti morale vložiti vsaj malo truda za komunikacijo z javnostjo in novinarji," so bili kritični. "Počasna reakcija namreč lahko sproži plaz govoric, te pa upor. Zaradi takšnega ravnanja bo javno zaupanje v vlado še naprej padalo," so zapisali.
Še vedno veliko vprašanj ostaja neodgovorjenih, prebivalce pa je strah zaradi možnih zastrupitev.
"Ni presenetljivo, da je zaradi pomanjkanja uradnih informacij prišlo do pojava teorij zarote," so še zapisali v Global Times.
Kritike na svoj počasen odziv so oblasti sicer omejile tako, da so ukinile več deset spletnih strani in na stotine profilov družbenih medijev.
V eksplozijah mestu s 15 milijoni prebivalcev je brez domov ostalo 6300 ljudi, sunke pa so čutili več kilometrov daleč.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.