Irak so zgodaj zjutraj preko meje s sosednjim Kuvajtom zapustili še zadnji ameriški vojaki. Zadnji vojaki so odšli iz baze Imam Ali nedaleč od mesta Nasirija na jugu Iraka. Do meje s Kuvajtom so morali prevoziti okoli 350 kilometrov, večinoma po puščavi, za kar so potrebovali približno pet ur.
Konvoj približno 100 vozil s 500 vojaki je mejo prečkal ob 5.38 po srednjeevropskem času. V Iraku, kjer so imele ZDA na vrhuncu operacije 170.000 vojakov, jih sedaj ostaja le še 157 na območju ameriškega veleposlaništva, kjer bodo izvajali urjenje. V državi ostaja tudi majhen kontingent marincev, zadolženih za varnost ameriške diplomatske misije.
Skoraj devet let trajajoča vojna v Iraku je terjala življenja 4500 ameriških vojakov ter na desettisoče Iračanov. 1,75 milijona Iračanov je moralo zapustiti svoje domove.
ZDA so bojno operacijo v Iraku sicer zaključile že leta 2010 in so nato postopoma predajale varnostne naloge iraškim varnostnim silam. V petek so Iračanom slovesno predale nadzor nad svojo še zadnjo vojaško bazo v državi, že omenjeno bazo Imam Ali, ki so ji Američani sicer nadeli ime baza Adder.
Umik ZDA iz Iraka je bil relativno neopazen in je minil brez velikega hrupa – za razliko od invazije marca 2003 proti režimu tedanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina, s katero se je začela dolgoletna ameriška operacija v tej državi.
Da bodo zadnji vojaki odšli do konca leta 2011, sta se Bagdad in Washington dogovorila že leta 2008 v času prejšnjega ameriškega predsednika Georgea Busha, da se bodo v tem roku vojaki tudi res umaknili, je oktobra letos potrdil sedanji predsednik Barack Obama.
Pogajanja o morebitnem podaljšanju ameriške vojaške prisotnosti v Iraku so propadla, ker Bagdad ni hotel pristati na imuniteto ameriških vojakov pred kazenskopravnim pregonom v Iraku.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.