Komet Ison je že tako zelo blizu Soncu, da ga ni mogoče opazovati s pomočjo teleskopov. A to ne pomeni, da ne moremo preveriti, kaj se z njim v periheliju dogaja in kakšna usoda mu grozi. Zdaj je namreč v vidnem polju sonde Soho. Nasa je že objavila prve posnetke proti Soncu drvečega kometa. Prav tako so objavili video, ki ga je posnela sonda Stereo-A.
Razprave, ali bo komet Ison preživel oblet Sonca, se stopnjujejo. Nekateri astronomi si želijo, da bi komet trčil ob močno sončno nevihto, da bi lahko preučevali, kaj se bo ob trku zgodilo z njegovim jedrom in repom, spet drugi upajo, da bo komet ostal nepoškodovan in bo v začetku decembra poskrbel za nepozabno predstavo.
Slika 1
Astronom Matej Mihelčič pravi, da Isonu za zdaj dobro kaže. Mihelčič primerja komet Lovejoy iz leta 2011 s kometom Ison (slika 1). Na tej sliki Ison po besedah Mihelčiča deluje bolj močan, pa še malenkost dlje gre od Sonca.
Prav zato si lahko obetamo predstavo na nebu v decembru, še posebej, če pogledamo, kakšen spektakel je Lovejoy priredil na nebu decembra 2011 (slika 2).
Slika 2
Jutri bo dan D, ko se bo komet s hitrostjo okoli 377.000 metrov na sekundo približal Soncu. To bo najbolj "nevarna" točka na njegovi dolgi poti. Zaradi vročine se bo segrel na kar 2700 stopinj Celzija, zaradi česar se lahko kaj hitro zgodi, da bo ogromna kepa ledu in prahu razpadla in izpuhtela. A če temu ne bo tako in bo komet oblet Sonca preživel, potem si nujno označite na koledarju 5. december, ko bo komet spet viden.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.