Vrh skupine G20 v Hamburgu spremljajo nasilni izgredi. Že dopoldne so protestniki napadli policijsko postajo v hamburškem okrožju Altona in zažgali več policijskih vozil. Zgorelo je še več drugih vozil, po podatkih nemške tiskovne agencije dpa med 25 in 30. S signalno raketo so poskušali tudi sklatiti policijski helikopter in ga za las zgrešili. Prav tako so izgredniki razbili okna na mongolskem konzulatu in preluknjali gume na vozilu kanadske delegacije.
Medtem je na stotine protestnikov v različnih predelih mesta poskušalo prodreti skozi varnostne barikade okrog prizorišča srečanja skupine G20. Napadli so tudi varnostnike v hotelu, ki gosti nekatere državnike, med njimi ruskega predsednika Vladimirja Putina in avstralskega premierja Malcolma Turnbulla.
Protestniki so med drugim blokirali pot, po kateri bi moral na prizorišče srečanja prispeti ameriški predsednik Donald Trump. Policija jih je sicer razgnala z vodnim topom, a je moral Trump na poti na prizorišče narediti ovinek. Je pa njegova soproga Melania ostala ujeta v rezidenci, kjer prebiva v Hamburgu, saj ga iz varnostnih razlogov ne more zapustiti.
Protestniki celo s čolni poskušali priti do območja, kjer protesti niso dovoljeni
Popoldne se je nov nasilen protest začel na trgu Millerntorplatz, med zbranimi pa je bilo tudi več sto skrajnih levičarjev, ki sami sebe imenujejo "črni blok", in so se že v četrtek zapletli v nasilen obračun s policijo. Policija je proti protestnikom na trgu, ki leži na območju St. Pauli, uporabila vodni top, ker naj bi se brez dovoljenja začeli premikati v smeri pristanišča.
Njihov cilj naj bi bilo območje koncertne dvorane Elphilharmonie, kjer so se kasneje na koncertu in večerji zbrali voditelji, ki se udeležujejo vrha. Tudi iz bližine dvorane so poročali o incidentih med protestniki in policijo.
Vsega skupaj naj bi bilo udeleženih 6.000 protestnikov, med njimi jih je približno tisoč nosilo maske.
Do območja, na katerem protesti niso dovoljeni, so protestniki – šlo naj bi za pripadnike okoljevarstvene organizacije Greenpeace – med drugim poskušali priti celo s 15 čolni prek reke Elbe. Ko so se približali policijski barikadi, so poskakali v vodo, nakar jih je odpeljala policija.
Protestniki so poleg tega razbijali okna, zažigali avtomobile in policiste obmetavali s kamni, steklenicami in drugimi predmeti. Eden izmed policistov, ki ga je po navedbah policije napadlo več protestnikov, je izstrelil opozorilni strel. Zatem se je zatekel na varno v eno od trgovin.
Kot je še sporočila policija, je bilo resno poškodovanih 11 udeležencev protestov, ki so med begom pred njimi poskušali preplezati mrežno ograjo. Ta se je pod njihovo težo podrla, zaradi česa so s precejšne višine popadali na tla.
Slovenec v Hamburgu: Priporočljivo je zadrževanje doma
V Hamburgu za varnost skrbi približno 20.000 policistov, a je policija za pomoč pri obvladovanju nasilnih izgredov zaprosila za dodatne okrepitve. Na poti v Hamburg naj bi bilo že več kot 850 dodatnih policistov iz petih nemških dežel. Policisti so opremljeni z oklepniki, helikopterji, čolni in vodnimi topovi.
Zaradi protestov je v mestu tudi močno oviran promet. Policija odsvetuje vožnjo v središče mesta. Vozniki vlakov podzemne železnice ne smejo ustavljati na postajah v bližini protestov. Policija poleg tega navaja, da protestniki mečejo predmete na tire.
Slovenec, ki živi v Hamburgu, nam je povedal, da je varnost v mestu zelo poostrena. "Priporočljivo je zadrževanje doma. Če se kam odpraviš, te legitimirajo policisti in vprašajo, kam si namenjen. Nevarne so predvsem skupine ljudi, ki so oblečeni v temna oblačila in so maskirani (sončna očala, kapuce, kape)," je pojasnil in dodal, da prebivalci pričakujejo, da se bo situacija v ponedeljek umirila.
Najbolj množičen protest je napovedan za soboto
Protestniki se v Hamburgu sicer zbirajo že vse od nedelje, zato je mesto na severu Nemčije ves čas pod strogimi varnostnimi ukrepi. Sprva mirni protesti so se v nasilne izgrede sprevrgli v četrtek zvečer. Skupina zamaskiranih protestnikov je napadla policiste, ti pa so odgovorili z vodnim topom in solzivcem. Poškodovanih je bilo 76 policistov in neznano število protestnikov.
Protestnega shoda z naslovom "Dobrodošli v peklu" se je udeležilo približno 12.000 ljudi. Med njimi naj bi bilo okrog tisoč levičarskih skrajnežev, ki so policiste zamaskirani napadli s steklenicami, pirotehničnimi sredstvi in drugimi predmeti.
Najbolj množičen protest je napovedan za soboto. Na njem pričakujejo 100.000 ljudi, za varnost pa naj bi skrbelo 20.000 policistov.
Nemška kanclerka Angela Merkel, ki je letos gostiteljica vrha G20, je nasilne proteste označila za nesprejemljive. Mirne proteste razume, "nasilni protesti pa ogrožajo življenja in so zato nesprejemljivi", je dejala na novinarski konferenci.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.