Če so v torek z žalostjo debele plasti toče, ki so pobelile italijansko obalo, opazovali Italijani in se čudili temu vremenskemu pojavu, so v sredo podoben šok doživeli tudi naši južni sosedje. Okoli 14. ure je namreč del vzhodne Istre dobesedno zasula toča v velikosti lešnika.
Toča je sredi dneva takole pobelila obalo italijanskega mesta Gottammare.
Najhuje je bilo v mestu Plomin, kjer je bilo središče nevihtne supercelice. Ekstremna toča je pobelila širšo okolico Plomina, da so morale na ceste zimske plužne službe. Toča je povsem uničila vrtove in nasade na tem območju, temperatura v središču nevihte pa se je znižala na komaj 6,5 stopinje Celzija, poroča Glas Istre in dodaja, da je bila sicer temperatura zraka pred nevihto 26 stopinj Celzija.
Zimske razmere na cesti v okolici Plomina.
V zgolj nekaj minutah je 'zapadlo' do 15 centimetrov toče, neurje s strelami in točo pa je trajalo okoli 40 minut. Cestne službe so v uri in pol po neurju očistile ceste, ob cesti pa je vse do večera ostal velik kup toče. "Noro je grmelo. Proti naravi smo nemočni," je dejal kuhar v eni od restavracij v Plominu, kamor se je zateklo okoli 15 prestrašenih turistov.
Uničeni so številni nasadi in poljščine.
Hrvaška tako hude toče ne pomni, pripoveduje meteorolog Petar Radovan s portala Istramet in dodaja, da je dan prej čisto podobno neurje s točo zajelo Italijo, in sicer obalno mesto Grottammare, kjer je obalo pokrila debela plast toče. "Zdaj smo tudi mi dobili tisto, čemur smo se še dan prej čudili," pravi Radovan.
Na ceste so zapeljali snežni plugi, k sreči pa se ni zgodila nobena prometna nesreča.
Takšne neverjetno intenzivne nevihte s točo niso pogoste, so pa te dni razmere za takšne ekstremne vremenske dogodke idealne. Zrak pri tleh je zelo razgret in vlažen, v višjih plasteh pa zelo hladen. "Takšen pojav je normalen in se dogaja tudi sredi poletja. Dnevi pred tem so bili vremensko zelo nestanovitni. Da pada toča, ni nujno, da je hladno, saj je dovolj, da je hladen zrak višje v ozračju. Ko je takšna razlika v temperaturi zraka med zgornjimi in spodnjimi plastmi, nastane močan vzgonski veter, ki drobna zrnca toče večkrat dvigne in spusti v nevihtnem oblaku, da se odebelijo in ko so dovolj težka, padejo na tla. Za tako veliko količino toče je ključno, da je nevihta zelo intenzivna," pa je za Dnevnik.hr pojasnil dežurni meteorolog državnega hidrometeorološkega zavoda.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.