"Konca še ni na vidiku." To je o težavah, ki jih v evropskem letalskem prometu povzroča izbruh vulkana na Islandiji, povedal predstavnik Eurocontrola Brian Flynn. Po njegovih besedah se bo četrtkov in petkov kaos nadaljeval tudi v soboto. Podobno sporočilo so poslali z evropske letalske kontrolne agencije. Zaradi oblaka pepela bodo letala vsaj še en dan na tleh, so poudarili.
Danes naj bi z evropskih letališč poletelo med 12 in 13 tisoč letal, včeraj so jih našteli 20.334. Po navadi se ta številka povzpne na 29.500. Takega kaosa v zračnem prometu ni bilo vse od terorističnih napadov na New York in Washington 11. septembra 2001, zapora zračnega prostora pa je največja po koncu druge svetovne vojne!
Popoldne je bila največja koncentracija vulkanskega prahu glede na satelitsko sliko nad osrednjo Nemčijo, zahodno in osrednjo Poljsko, delno pa sega do Rokavskega preliva proti Veliki Britaniji. Zračne mase, ki nosijo ta prah, se počasi pomikajo proti jugu in s tem tudi proti Sloveniji. Zato so se tudi pri nas odločili za zaprtje zračnega prostora.
"Če bo vremenska napoved obveljala, bo oblak do jutri obdal Švico in sever Italije," pa je povedal Kenneth Thomas iz Eurocontrola. "Dokler je visok pritisk tam, kjer je, in ognjenik še vedno bruha, se razmere ne bodo veliko spremenile," je dodal. To pomeni, da bo oblak vztrajal na črti nad severno Romunijo, Madžarsko, Slovenijo, Hrvaško, Švico in severno Italijo, prizanesel pa bo južni obali Francije in vsem krajem južneje.
Odpovedali 60 odstotkov poletov v evropskem zračnem prostoru
Velika Britanija dovoljuje omejeno število poletov iz Severne Irske in Škotske, sicer pa zračni prostor ostaja zaprt najmanj do sobote ob 14. uri po našem času. Letalski prevoznik British Airways pa je že odpovedal vse polete v in iz Londona. V Belgiji bo letalski prostor zaprt še dlje, najmanj do sobote do 10. ure dopoldne, nad severno Francijo s Parizom vred pa vsaj do poldneva.
V Nemčiji so zvečer zaprli še münchensko letališče, zadnje od večjih v državi, ki je še delovalo. Zračni prostor sta zaprli tudi Avstrija in Madžarska.
Kje vse so zapore?
Popolnoma so zračni prostor zaprli v Veliki Britaniji (trenutno sicer dovoljujejo lete iz Škotske in Severne Irske), na Nizozemskem, v Belgiji, Luksemburgu, na Danskem, Švedskem, Finskem in v Estoniji. Danes so se jim pridružile še Nemčija, Poljska, Švica, Slovaška, Češka in Litva, zvečer pa je, kot rečeno, ta ukrep začel veljati še v Avstriji in na Madžarskem. Deloma je zaprt tudi v Franciji.
Švedska in Norveška medtem svoja zračna prostora postopoma odpirata, vendar najprej na severu, kjer ni pomembnejših letališč. Vulkanski pepel pa, zanimivo, težav ne povzroča na Islandiji, saj ga veter odnaša z otoka.
Letalski prevozniki so obupani, izračunali so, da imajo zaradi odpovedi letov kar 120 milijonov evrov škode na dan. Vremenoslovci pa napovedujejo, da bi lahko izbruhi vulkana težave v zračnem prometu povzročali še šest mesecev.
"Mislim, da Evropa doživlja največje težave v zračnem prometu po napadih 11. septembra. Če upoštevamo zaprtje zračnega prostora, je tokrat še huje. Najbrž so motnje v zračnem prometu bolj obsežne, kot smo jih kadar koli doživeli,“ je dejal predstavnik britanske agencije za civilno letalstvo.
Letališča polna potnikov
Po evropskih letališčih je na stotisoče potnikov, ki ne morejo nadaljevati poti. Med njimi je tudi veliko Slovencev. V oddaji Svet na Kanalu A so se pogovarjali z Alenko Jelen, ki poskuša iz Frankfurta priti v Manchester.
"Razmere so kaotične, ljudje pravijo, da kaj takega še v življenju niso videli. Na letališče se sploh ne da priti, letališka stavba je nabito polna,“ je dejala. Sama je tja prispela že včeraj, kar se je izkazalo za veliko srečo. Ker pritisk na hotele takrat še ni bil tako velik, ji je letalska družba lahko zagotovila nastanitev. "Letalska družba nam je krila prvih 24 ur hrane in prenočišče, zdaj pa smo tu na lastne stroške, ampak vsi zelo veseli, da sploh imamo sobo, kajti ljudje, ki so na letališču, bodo morali noč preživeti tam. So jim pa postavili zasilna ležišča,“ je povedala.
Po njenih informacijah pred ponedeljkom verjetno ne bodo poleteli, a tudi potem ne bo šlo gladko. Vsi leti so že zdaj popolnoma zasedeni, tako da kaosu še ni videti konca. Nabito polni pa so tudi vlaki, zato bo sama pot najverjetneje nadaljevala z avtomobilom.
Dobre novice z Islandije
Islandski vulkan se počasi umirja in v ozračje bruha manj pepela, kažejo nočna opazovanja obalne straže in meritve na območju vulkana na jugovzhodu islandskega otoka. Kot je povedala islandska geofizičarka Sigurlaug Hjaltadottir z meteorološkega inštituta v Reykjaviku, dosega oblak iz vulkana na ledeniku Eyjafjalla danes le še višino šest kilometrov, medtem ko je še včeraj dosegal višino enajst kilometrov. Oblak ima zdaj tudi "čistejšo" sestavo iz vode in kamnitih delcev, je dodala. Ti podatki sicer še ne pomenijo, da se že bliža konec izbruha vulkana, je opozorila. Prav tako to še ne pomeni, da je zračni prostor nad severno in zahodno Evropo "čist" in da bi letala že lahko poletela brez nevarnosti.
Trenutno so največja težava narasle reke
Zaradi vročine se je že stalila tretjina ledenega pokrova nad vulkanom, zaradi česar so reke močno narasle in prestopile bregove. Težave povzročata tudi prah in pepel, ki se nalagata na tla. Iz Islandije tudi poročajo, da je uničen del ceste okoli otoka.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.