Sirski uporniki so začeli obsežne napade na objekte sirskega vojaškega letalstva, ki ga predsednik Bašar al Asad vse bolj uporablja v boju proti upornikom. Tako so včeraj napadli vojaško letališče v provinci Deir al Zur na vzhodu države, napad pa je sledil napadom na vojaški letališči v Alepu in Idlibu.
Asad, ki se z uporniki bori že 17 mesecev, pri čemer je v tem času v Siriji umrlo že okoli 20.000 ljudi, se je namreč, potem ko je njegova vojska izgubila oblast nad ruralnimi deli severnih, vzhodnih in južnih regij, zatekel k močni ofenzivi z vojaškimi helikopterji in letali.
Zaradi preteče nevarnosti z neba so zato tudi uporniki svoje operacije preusmerili v letalstvo. Tako skušajo uničiti čim več vojaških letališč in opreme. Med napadom na vojaško letališče v Deir al Zuru so zavzeli letališko stavbo, zajeli 16 talcev in zasegli neznano količino protiletalskih raket, je medijem sporočil Rami Abdulrahman iz Sirskega observatorija za človekove pravice.
Aktivisti so na spletu objavili tudi posnetek ujetih vojakov in letališkega osebja ter zaseženega orožja. Abdulrahman je še povedal, da so uporniki napadli tudi vojaško bazo Hamdan v bližini meje med Sirijo in Irakom, a so bili neuspešni.
V središču Damaska, kjer je več poslopij varnostnih služb ter tudi urad sirskega podpredsednika Faruka al Šara, pa sta danes odjeknili dve eksploziji, v katerih so bile lažje ranjene štiri osebe. Odgovornost za napad je prevzela brigada Vnuki preroka, ki je del Svobodne sirske vojske. Pripadniki brigade so zagrozili, da bodo napadli tudi palačo sirskega predsednika.
Asadove sile so sicer v zadnjem času izvedle več letalskih napadov na civilna območja pod nadzorom upornikov. Samo napad na mesti Azaz in Anadan, nad katerima je Asad izgubil nadzor prejšnji teden, je v beg pognal več tisoč beguncev. Ti se skušajo prebiti na varno predvsem v sosednjo Turčijo, ki zaradi navala beguncev mednarodno skupnost že dolgo prosi za pomoč. Zaprosili so tudi za vzpostavitev varnih območij v Siriji, a so v razklanem Varnostnem svetu Združenih narodov naleteli na gluha ušesa, prav tako za zdaj še nobena država ni ponudila vojaških sil, ki bi takšna območja varovale. Poleg tega vzpostavljanju takšnih območij ostro nasprotujeta Rusija in Iran. Turški premier Recep Tayyip Erdogan je kritičen do počasnega dela mednarodne skupnosti in svet opozarja, da je čas za ukrepanje. "Politična pot Bašarja al Asada je končana. On ni več vodja sirskega ljudstva, ampak le še lik, ki vzpodbuja vojno," je dejal. Njegova država gosti okoli 150.000 sirskih beguncev, v Jordaniji pa je uradno registriranih 70.000 sirskih beguncev, a jordanske oblasti ocenjujejo, da je skupaj v državo najbrž prišlo že okoli 140.000 Sircev, državi pa zmanjkuje virov za zagotavljanje njihove osnovne oskrbe. Pristojni jordanski minister Jafar Hasan je ocenil, da bo skrb za begunce Jordanijo letos stala okoli 230 milijonov dolarjev, prihodnje leto pa 285 milijonov. Boji med Asadovimi silami in uporniki so sicer po podatkih Združenih narodov prejšnji teden zahtevali rekordno število žrtev. Umrlo naj bi 1600 ljudi, varnostne razmere v državi pa naj bi se hitro slabšale. Po podatkih aktivistov pa je bilo avgusta v Siriji ubitih okoli 5000 oseb, kar je največ od začetka vstaje. Več kot 4000 ubitih je bilo civilistov. Generalni sekretar združenih narodov Ban Ki Mun je sicer sporočil, da je sirsko oblast uspel prepričati, da bo v državo dovolila vstop mednarodnim humanitarnim delavcem. Dodal je še, da sta za nasilje krivi obe strani, ki se raje kot za pogajalsko mizo pogovarjata z orožjem, da pa je za trpljenje državljanov bolj odgovoren Asad, ki bi moral poskrbeti za varnost svojega ljudstva.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.