V Washingtonu se je začelo tradicionalno spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke, tokratna osrednja tema pa je vloga obeh organizacij pri premagovanju svetovne gospodarske krize. Današnje srečanje med drugim spremljajo tudi protestniki, ki so se s policijo že spopadli prav pred poslopjem, kjer poteka zasedanje.
Policija je uporabila solzivec in protestnike za nekaj časa pregnala. Aktivisti so med drugim že zjutraj poskušali blokirati okoliško območje, s transparenti pa so nakazali predvsem svojo jezo nad načinom, kako se svetovni voditelji spopadajo z nastalo finančno in gospodarsko krizo.
Ocenjujejo ukrepe G20 za izhod iz krize
Ob začetku srečanja je med drugim spregovoril evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia, ki je poudaril, da EU v letošnjem letu načrtuje izvedbo ambicioznih reform v finančnem sektorju, ki bodo osredotočene prav na tiste pomanjkljivosti, ki so pripeljale do trenutne svetovne finančne in gospodarske krize.
Reforme naj bi po besedah Almunie posebnim nadzornikom finančnih trgov v EU omogočale, da bi pravočasno zaznali potencialna tveganja in ukrepali, še preden bi ta tveganja lahko vplivala na trg. Prav tako naj bi z napovedanimi reformami zapolnili vrzel med nacionalnimi in skupnimi evropskimi uredbami glede hedge skladov in drugih tveganih finančnih dejavnikov.
Predsednik Svetovne banke Robert Zoellick je sicer že pred dnevi poudaril, da bo srečanje v Washingtonu "pomembna priložnost", da članice širše mednarodne skupnosti, ki se niso udeležila srečanja 2. aprila v Londonu, ocenijo sprejete ukrepe skupine G20 za izhod iz krize.
Pred tremi tedni so se voditelji skupine G20 namreč dogovorili, da bodo IMF in drugim mednarodnim finančnim ustanovam namenili dodatnih 1100 milijard ameriških dolarjev za boj proti krizi. Sredstva IMF naj bi povečali za 500 milijard dolarjev, podprli pa so tudi povečanje obsega posojil v višini vsaj 100 milijard dolarjev s strani mednarodnih razvojnih bank, med njimi Svetovne banke.
Križanič z več srečanji
Na srečanju so se zbrali predstavniki 185 držav, Slovenijo pa zastopa delegacija pod vodstvom finančnega ministra Franca Križaniča. Slednji se bo po napovedih ministrstva za finance med svojim bivanjem v Washingtonu udeležil zasedanj Mednarodnega monetarnega in finančnega odbora IMF in Razvojnega odbora Svetovne banke, v ospredju dvostranskih pogovorov pa bodo oblike sodelovanja med Slovenijo in obema ustanovama. Razpravljali bodo o makroekonomskem položaju v Sloveniji ter ukrepih, ki jih je slovenska vlada sprejela za omilitev posledic finančne in gospodarske krize.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.