Na milijone Američanov je včeraj strmelo v nebo in nestrpno pričakovalo spektakel narave – popolni sončni mrk, ki ga je bilo mogoče videti v ozkem pasu od zahodne do vzhodne obale ZDA. Čeprav so se številni bali, da popolni sončni mrk napoveduje konec sveta, se ta še vedno vrti okoli svoje osi.
Mrk je prešel 14 ameriških zveznih držav, temperatura je med mrkom padla za nekaj stopinj, sončeva korona pa je bila vidna kot žareč obroč okrog Lune. Opazovalcem mrka je bilo naklonjeno tudi vreme, saj je bilo skoraj povsod jasno.
Je pa za nekaj razburjenja znova poskrbel ameriški predsednik Donald Trump, ki si je popolni sončni mrk ogledal kar z balkona Bele hiše, in sicer v družbi žene Melanie in sina Byrona. Očitno je bil tako zelo navdušen nad mrkom, da je pozabil na zaščitna očala in gledal v sonce s prostim očesom. To pa je v neskladju s tem, kar so državljankam in državljanom svetovale oblasti, ki so ves čas opozarjale, da so zaščitna očala nujno potrebna, saj lahko gledanje v sonce s prostim očesom povzroči trajne poškodbe vida.
To je bil zagotovo najbolj opazovan, najbolj preučevan in najbolj fotografiran in posnet sončni mrk v zgodovini človeštva. Vesoljska agencija Nasa je mrk spremljala z letala, naslednji mrk pa bodo Američani lahko videli šele leta 2045.
Popolni sončni mrk pa so si za svoje adrenalinske vragolije privoščili tudi številni adrenalinski odvisniki, kot so hodec po traku Alex Manson, skakalka Helena Merten, skakalec David Colturi in številni drugi. Nastali so zelo impresivni posnetki, več pa v spodnji galeriji.
Po ocenah ekonomistov je mrk ameriško gospodarstvo stal več kot 700 milijonov dolarjev, toliko je bilo namreč izgubljenega v urah dela, saj so za trenutek delo odložili skoraj vsi in zrli v nebo.
No, nekateri pa so bili preveč zaposleni, da bi gledali v nebo. Tako je v času sončnega mrka v Greenvillu v zvezni državi Južna Karolina rojevala Freedom Eubanks. Rodila je zdravo deklico, ki jo je poimenovala kar Eclipse (v slovenščini to pomeni mrk).
Popolni sončni mrk lahko v Sloveniji pričakujemo šele 3. septembra 2081. Opazovati ga bo mogoče štiri minute in šest sekund, kar je dlje kot ob tokratnem dogodku v ZDA.
Posnetek Mednarodne vesoljske postaje, ki je med mrkom letela mimo Sonca
Posnetek potovanja lunine sence prek ZDA, ki so ga posneli sateliti
Posnetek sončnega mrka z letala
Popolni sončni mrk z vesoljske postaje
Posnetek mrka med letom
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.