Na ulicah Londona se je zaradi poroke princa Williama in njegove izbranke Kate Middleton po podatkih britanske policije zbralo okoli milijon ljudi, ki so bili priča pravljični poroki.
Okoli 9.30 so v Westminstrsko opatijo začeli prihajati prvi gostje. Dame so bile oblečene v barvite obleke, na glavah pa so imele klobuke, medtem ko so gospodje za današnji dan izbrali uniforme ali pa suknjiče.
Ob 11. uri je v opatijo s soprogo prišel tudi britanski premier David Cameron. Zdi se, da je Cameron nad kraljevo poroko še posebej navdušen. Za Sky News je dejal, da se rad spominja leta 1981, ko sta se poročila princ Charles in Diana. "Noč pred poroko sem prespal na ulici, da bi si z dobrega mesta lahko ogledal poroko. Kot številni drugi sem spremljal odraščanje princa Williama," je dejal Cameron in ob tem spomnil, da je William prestajal težke trenutke, ko je umrla princesa Diana. "Zdaj pa ga gledamo, kako se je zaljubil in se bo poročil,“ je dodal Cameron.
Med množico je završalo, ko so se proti opatiji odpravili člani kraljeve družine
Princ William se je v družbi princa Harryja proti opatiji odpravil ob 11.10, na poti pa sta brata pozdravljala navdušeno množico. Njuna pot ni bila dolga, saj sta v opatijo vstopila le nekaj minut pozneje.
Množica je vnovič začela glasno ploskati, ko je v opatijo prišel ženinov oče princ Charles, ki ga je spremljala soproga Camilla. Fanfare pa so oznanile, da se je le nekaj minut za Charlesom proti opatiji odpravila še kraljica Elizabete II., njen prihod v opatijo pa je sprožil navdušenje.
Največji aplavz množice je pričakovano požela nevesta. Kate je bila presenetljivo točna in je pred opatijo v spremstvu očeta in sestre prišla ob 12. uri, tako kot je bilo tudi napovedano.
Poročni obred se je tako lahko začel. Par si je med obredom med drugim obljubil, da se bo ljubil in spoštoval. Formalnost obreda je popestrilo nekaj sproščenih trenutkov. Rahel smeh je bilo slišati v trenutku, ko je William svoji nevesti moral natakniti prstan, saj je princ pri tem imel nekaj težav, a na koncu je bil pri svoji "nalogi“ vseeno uspešen. Da je bil William dobro razpoložen pa kažejo tudi besede, ki jih je izrekel svojemu tastu, nevestinemu očetu Michaelu. "To bi moral biti le majhen družinski dogodek,“ se je pošalil William.
Okoli 12.20 sta William in Kate postala mož in žena. S poroko sta princ William in njegova izbranka dobila nazive vojvoda in vojvodinja Cambridgea, grof in grofica Strathearna ter baron in baronica Carrickfergusa. Obred se je po tem, ko sta si William in Kate obljubila večno zvestobo, nadaljeval z molitvijo in petjem.
Nekaj minut čez 13. uro je bilo poročnega obreda konec, mladoporočenca pa sta se s kočijo odpravila proti Buckinghamski palači. Na poti ju je pozdravljala navdušena množica. Kraljica Elizabeta II. je po poročanju BBC dogajanje komentirala z besedami: "Kakšen čudovit dan!"
Ob približno 14.30 pa je množica dočakala vrhunec današnjega dneva – poljub novopečenega zakonskega para na balkonu kraljeve palače. William in Kate sta se poljubila dvakrat in obakrat požela bučen aplavz.
Na balkonu je par v družbi kraljeve družine in nevestinih staršev ostal le nekaj minut, v tem času pa so palačo preletela še vojaška letala. Množica je bila sodeč po vzklikanju s končnim izkupičkom zadovoljna.
Kasneje je par palačo zapustil v novem avtomobilu v slogu filmskega junaka Jamesa Bonda, na katerem je pisalo "Pravkar poročena". Kraljica Elizabeta II. pa je z možem princem Filipom odšla v Windsor, kjer bo ostala do torka.
Kraljevo poroko so medtem ob pijači in jedači bučno proslavljali tudi na ulicah celotne Velike Britanije. Po podatkih britanske policije je na Otoku potekalo več kot 5000 uličnih zabav. V Londonu je sicer policija v času poroke aretirala 43 oseb, večino zaradi kaljenja javnega miru, nekaj pa zaradi pijanosti.
Na spletu poroka manj zanimiva kot nogomet
Kljub zelo velikemu zanimanju za poroko, pa to ni bil najbolj spremljan dogodek na spletu. Družba Akamai, spletni operater, ki ima v lasti tudi več spletnih portalov z novicami, je ta dogodek uvrstil na šesto mesto. Še vedno je na prvem mestu lanski finale svetovnega prvenstva v Južnoafriški republiki in lanski finale teniškega turnirja v Wimbledonu. Zjutraj si je vsako minuto novice o poroki ogledalo okoli 5,3 milijona spletnih uporabnikov, to pa je v primerjavi z omenjenima športnima dogodkoma precej manj, saj si je oba dogodka vsako minuto ogledalo več kot 10,3 milijona uporabnikov.
V Londonu tudi množica novinarjev
V Londonu se je sicer trla prava mala vojska novinarjev, ki dogajanje prenaša na številne konce sveta. Izvršna producentka ameriške televizije Entertainment Tonight Linda Bell Blue je dejala, da so tako ZDA kot svet navdušeni nad takšno novico. Ob tem je menila, da je takšen dogodek dobra protiutež dogodkom po svetu, ki so precej kruti. "Poroka Williama in Kate pa je nekaj, česar se ljudje lahko veselijo," je povedala. "Gre za oskarje na steroidih," je še dodala.
Na eni strani navdušenje, na drugi apatija
Nad kraljevo poroko pa niso vsi navdušeni. Anketa, ki jo je za Reuters izvedla agencija Ipsos MORI, je pokazala, da se za vsakega Britanca, ki je spremljal prenos, najde njegov sodržavljan, ki tega ni počel. "To je samo poroka," je dejal 25-letni Ivan Smith. "Vsi so nekaj navdušeni, mene pa ne bi moglo manj zanimati. Užival pa bom v dela prostem dnevu, ki so nam ga podarili," je dodal. Premier Cameron je namreč dan poroke razglasil za javni praznik, kar je skupaj z velikonočnimi in prvomajskimi prazniki Britancem dalo čas za prave počitnice. Veliko se jih je tako odločilo, da Otok v času počitnic in poroke zapustijo.
Kraljevo poroko so medtem ob pijači in jedači bučno proslavljali tudi na ulicah celotne Velike Britanije. Po podatkih britanske policije je na Otoku potekalo več kot 5000 uličnih zabav. V Londonu je sicer policija v času poroke aretirala 43 oseb, večino zaradi kaljenja javnega miru, nekaj pa zaradi pijanosti.
Preberite si še:
- pregled najbolj odmevnih porok na britanskem dvoru,
- kdo je sploh med povabljenci in kako se bodo morali gostje obnašati,
- kaj se bo s poroko spremenilo za Kate,
- kateri zakoni na evropskih dvorih se niso obnesli,
- katere so vplivne ženske, ki so na britanskem dvoru ustvarjale zgodovino,
- zakaj nas je zajela poročna mrzlica,
- katere so bile najbolj odmevne evropske poroke,
- kakšen je ulični utrip v Londonu,
- kako je poskrbljeno za varnost
- kam se bosta mladoporočenca odpravila na poročno potovanje.
KOMENTARJI (617)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.