Tujina

FOTO in VIDEO: Spektakel nebesnih teles trajal 2 minuti in 5 sekund

Sydney, 14. 11. 2012 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Več milijonov ljudi je v Avstraliji opazovalo redek pojav – popolni sončev mrk. Mrk, ki se zgodi, ko Luna zavzame položaj med Soncem in Zemljo, je del Queenslanda zavil v temo za dve minuti.

Več milijonov ljudi, vključno z okoli 50.000 turisti, ljubiteljskimi raziskovalci nebesnih pojavov in znanstveniki iz tujine, je včeraj v Avstraliji opazovalo precej redek pojav – popolni sončev mrk.
V delih Queenslanda je pojav, ki nastane, ko ležijo Sonce, Luna in Zemlja na premici, Luna pa je na sredini in tako delno ali popolnoma zakrije Sonce, trajal nekaj več kot 2 minuti.

Številnih opazovalcev, ki so na opazovalnih točkah na naravni fenomen čakali več ur, nekateri pa so plačali tudi zato, da so si pojav lahko ogledali z ladje ali toplozračnega balona, se je na koncu usmililo tudi vreme. Zaradi slabe vremenske napovedi je obstajala možnost, da pojav skozi goste oblake ne bo prav dobro viden.

"Skrb je bila odveč, saj je bil pogled odličen," je povedal Terry Cuttle iz queenslandskega združenja astronomov. "A tik po tistem, ko je bilo mrka konec, so se oblaki vrnili. To je samo še dodalo k dramatičnemu vzdušju," pravi.

"Naravnost neverjetno. Česa takega nisem videl še nikoli," je bil navdušen opazovalec na razgledni točki Palm Cove.

Mnogi so med mrkom opazovali tudi vedenje živali, ki jih je dogodek presenetil, odzvale so se zmedeno, v času, ko je Luna zakrivala Sonce, se je znižala tudi temperatura. "Še insekti in ptiči so utihnili," je tvital turist Geoff Scott.

Sončev mrk v Avstraliji - 16
Sončev mrk v Avstraliji - 16 FOTO: Reuters

Znanstveniki pa so na Velikem koralnem grebenu celo namestili podvodne kamere, da bi opazovali odziv morskih bitij.

Ne glede na vse navdušene opazovalce pa so najbrž še najbolj zadovoljni avstralski turistični delavci. Več hotelov je bilo namreč zasedenih že tri leta vnaprej.

Zanimanje za dogodek je bilo izjemno veliko tudi zato, ker bo treba na naslednji takšen pojav čakati vse do leta 2015, ko naj bi bil sončev mrk viden v delih Islandije, Evrope, severne Afrike in Azije. Slovenci pa bomo morali na popolni mrk čakati kar do leta 2081.

Na naslednji popolni sončev mrk bo treba čakati vse do leta 2015.
Na naslednji popolni sončev mrk bo treba čakati vse do leta 2015. FOTO: NASA
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mawsyy
14. 11. 2012 17.40
kateri insekti lahko vtihnejo? O.o kje tocno v evropi razen islandije bo 2015? 2081 ga zal ne bom vcakala :(
Fancy.alien
19. 11. 2012 17.18
kako ga bomo le dočakali, ko pa bo 21.12 vse konec..da bi bilo vsaj 10% res!!!!