Reševalne ekipe se še vedno trudijo najti žrtve in morebitne preživele v sobotni eksploziji, ki je odjeknila pred hotelom Marriot v središču pakistanske prestolnice Islamabad. Oblasti so sporočile, da je v eksploziji umrlo 53 ljudi, več kot 270 je ranjenih. Mediji pa poročajo že o 60 žrtvah. Med njimi so štirje tuji državljani, dva Američana, Vietnamec in češki veleposlanik v Pakistanu, Ivo Zdarek. Pred tem je češki diplomat v Islamabadu povedal, da je Zdarek po napadu poklical na veleposlaništvo in prosil za pomoč, od takrat pa z njim niso več vzpostavili stika.
Gasilci so se vso noč borili z ognjem, ki je zajel in skoraj popolnoma uničil šestnadstropni hotel, a jim je doslej uspelo vstopiti le v preddverje in restavracijo v pritličju. Ob tem obstaja strah, da bodo znotraj hotela, priljubljenega med tujci in pakistansko elito, našli še več mrtvih. Hotel je sicer veljal za strogo varovanega, kljub temu pa je bil doslej že dvakrat tarča terorističnega napada - leta 2004 in 2007.
Za napad še nihče ni prevzel odgovornosti, a krivda je že padla na islamske upornike, povezane z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida. Novi pakistanski predsednik Asif Ali Zardari je v televizijskem nagovoru izrazil odločenost premagati terorizem. "Terorizem je rak Pakistana, odločeni smo, po božji volji, da bomo državo očistili tega raka," je po napadu povedal Zardari in dodal, da jih od tega ne bodo odvrnili "ti strahopetci". Napad so ostro obsodile tudi ZDA. Predsednik George Bush je ob tem tudi izrazil "popolno podporo demokratično izvoljeni pakistanski vladi". Obenem je Bush, ki se bo prihodnji teden sestal z Zardarijem, izrazil popolno podporo pakistanski vladi in ljudem, ki se "spoprijemajo z velikimi gospodarskimi izzivi, pa tudi s terorizmom".
Eksplozijo naj bi po pričanju očividcev povzročil samomorilski napadalec z avto bombo, s poltovornjkakom naj bi se zaletel v barikado, ki je varovala hotel. Požar je izbruhnil v vsaj dveh prostorih, nato pa se je razširil v druge prostore hotela z 290 sobami. Napad se je zgodil le nekaj ur po tem, ko je novoizvoljeni pakistanski predsednik in vdovec v atentatu umorjene nekdanje premierke Benazir Buto, Asif Ali Zardari, prvič nagovoril parlament in dejal, da Pakistan ne bo dovolil delovanja skrajnežev, pa tudi ne vmešavanja drugih svetovnih držav z izgovorom boja proti terorizmu.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.