Evropske reke so v teh dneh pokazale svojo moč, prebivalci območij, ki so jih prizadele poplave, pa se trudijo rešiti, kar se rešiti da. Najpomembnejše je seveda, da rešijo sami sebe. Na Češkem so gasilci pri evakuaciji tako pomagali 19.000 prebivalcem regij, ki so jih prizadele poplave, a še vedno se najdejo tudi taki, ki ukazov pristojnih ne želijo upoštevati. S tem pa ogrožajo tako sebe kot tiste, ki jim v kritičnih razmerah priskočijo na pomoč.
Smrtni davek je visok. Poplave so na Češkem terjale osem življenj, štirje so pogrešani. Dva sta umrla v Avstriji, eden pa v Švici.
Medtem ko se v Pragi po dnevih boja z vodo razmere le nekoliko umirjajo, so zdaj na udaru kraji na severu države. Grozi jim hitro naraščajoča Laba, ki naj bi v industrijskem mestu Usti nad Labem dosegla najvišji nivo. Približala naj bi se stanju iz leta 2002, ko je v obsežnih poplavah samo na Češkem umrlo 17 ljudi.
Naraščajoče vode so v evakuacijo iz mesta, ki leži 30 kilometrov od meje z Nemčijo, že prisilile 3700 ljudi.
Gasilci ne spijo, da bi lahko pomagali čim več ljudem
Vodja gasilcev v vasi Vojkovice Jiri Kris je povedal, da gasilci niso spali 40 ur, saj so želeli pomagati prebivalcem in so se tako odločili za nenehno delo. A pri nekaterih so naleteli tudi na odpor. Nekateri preprosto niso želeli oditi. Ko se je poplavljanje včeraj spet začelo, so tisti, ki so ostali v vasi, spoznali, da nimajo več pitne vode, je povedal Kris. Podobne težave pri evakuaciji prebivalstva imajo tudi v nekaterih drugih čeških vaseh, a večinoma prebivalci upoštevajo navodila pristojnih.
Turisti preplavili Prago
Praga je v preteklih dneh postala prava turistična senzacija, in to zaradi naraslih voda. Po poročanju tujih medijev so številni pripotovali v češko prestolnico le zato, da bi videli, kako je videti poplava. Župan Tomas Hudeček obžaluje, da so si Prago prišli ogledati v tako žalostnem stanju, kot je še povedal, pa so poskušali tudi podreti nasipe in zaščitne ograje, da bi domov odnesli spominke.
Laba grozi tudi Nemčiji
Poplave so prizadele tudi druge države v srednji Evropi. Narasle vode so se včeraj začele pomikati proti severu Nemčije, hudo je tudi na vzhodu, kamor se pomikajo narasle vode Labe. Nove evakuacije zato čakajo Dresden, kjer je Laba visoka že več kot osem metrov, a bo najvišji nivo dosegla šele jutri.
V Magdeburgu, kjer so prav tako razglasili izredne razmere, je visoka skoraj sedem metrov – pet več kot po navadi. Iz zvezne dežele Saška – Anhalt poleg tega poročajo o rekordno visoki gladini reke Saala, ki je danes zjutraj merila več kot osem metrov oziroma največ v zadnjih 400 letih.
Na Bavarskem in v sosednji Avstriji se razmere umirjajo, a vendar: opozorilo pred poplavami ostaja, Donava je še vedno izjemno visoka.
In prav pred tem zdaj trepetajo Madžari, ki najbolj kritične ure pričakujejo v ponedeljek. V pripravljenosti so tudi v Bratislavi. Na Hrvaškem so danes opozorili, da bo na Madžarskem glede na napovedi dosežen rekordno visok vodostaj Donave, zaradi česar se mora pripraviti tudi Hrvaška.
"Vrh vodnega vala se približuje Dunaju, potem pričakujemo, da bo vstopil na Slovaško, do Bratislave, nato pa čez sedem do deset dni vrh vodnega vala pričakujemo tudi v hrvaškem Podonavju," je povedal vodja centra za zaščito pred poplavami Zoran Đurković, ki ocenjuje, da je hrvaški sistem za zaščito pred poplavami v dobrem stanju in da so pripravljeni na intervencijo v vsakem trenutku.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.