Ljubitelji nebesnih pojavov so lahko v minulih jasnih nočeh uživali ob opazovanju meteorskega dežja. Najbolj vidni so bili prav v noči s ponedeljka na torek, lepo pa se jih je videlo v noči z nedelje na ponedeljek. V večernih urah je bilo videti okoli 30 meteorjev na uro, proti jutru pa več kot 80. Seveda je bilo meteorje najbolje opazovati v naravi, ne pa v mestih, kjer je velika "svetlobna onesnaženost".
Meteorski dež Perzeidov je le vrhunec, ko gre za meteoride, ki treščijo v Zemljino atmosfero. Vsak dan iz medplanetnega prostora v atmosfero vstopi med 10 in 40 ton nevidnega meteornega prahu.
Meteorni dež, kot so Perzeidi, novembra pa Leonidi, nastane, ko Zemlja in njena atmosfera potujeta po nebesni regiji, napolnjeni z izgubljenimi ostanki razbitin določenega kometa. Pri Perzeidih gre za majhne delce, ki se odtrgajo z repa kometa Swift-Tuttle, ki obkroži Sonce vsakih 130 let. Komet so prvikrat odkrili leta 1862, njegova obhodna doba pa je 133 let; videli so ga še leta 1992. Delci se zaradi velikega trenja, ki se ustvaril, ko potujejo skozi plin, ki obkroža Zemljo, vžgejo. Vsak delček je približno velikosti kovanca, bolj konstantni, občasni meteoriti, ki so bili v okolici veliko dlje, pa se sčasoma razdelijo v drobne delce, približno tako široke, kot je del človeškega lasu.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.