Storilčevo dejanje je bilo namerno – tako je ponedeljkov napad v Berlinu, v katerem je umrlo 12 ljudi, okrog 50 pa je bilo ranjenih, označil nemški notranji minister
Identiteta žrtev še vedno ni potrjena. Policija je potrdila zgolj to, da je med njimi šest nemških državljanov in en Poljak. Italijanske oblasti se bojijo, da je med njimi tudi 30-letna prometna strokovnjakinja, zaposlena v Berlinu, Fabrizia Lorenzo. Njena družina se je po pomoč obrnila na družbena omrežja.
Skrajna sunitska skupina Islamska država (IS) je prek svoje tiskovne agencije Amak prevzela odgovornost za teroristični napad. "Vojak IS je izvedel operacijo v Berlinu v odgovor na pozive k napadom na prebivalce držav mednarodne koalicije proti IS", je poročala agencija Amak.
Moški, ki so ga prijeli, že na prostosti, pravi storilec še vedno na begu
Policisti so že v ponedeljek približno dva kilometra od kraja dejanja aretirali domnevnega napadalca, 23-letnega pakistanskega prosilca za azil Naveda B., ki naj bi v Nemčijo februarja letos po balkanski begunski poti prišel kot begunec, oblastem pa je bil že znan zaradi prekrškov. Kot poroča Die Welt, so ga izsledili s pomočjo pogumne priče. Osumljenec naj bi stekel v temno ulico, da bi se skril pred policisti, kljub nevarnosti pa je za njim tekel očividec, ki ga je zasledoval z varne razdalje. Med zasledovanjem je na svojem telefonu pustil odprto linijo s centralo za nujno pomoč in tako policiste obveščal o lokaciji storilca.
Naved B. je krivdo ostro zanikal, da je pravi storilec še na begu, oborožen in nevaren, pa je danes potrdil tudi vodja berlinske policije Klaus Kandt. V večernih urah je policija moškega izpustila na prostost. "Dosedanje forenzične preiskave niso dale dokazov o njegovi navzočnosti v kabini tovornjaka med napadi," je sporočilo tožilstvo v Karlsruheju.
Okrepljeni policijski ukrepi in pozivi k previdnosti
Kot je znano, je tovornjak živahno praznično vzdušje prekinil okoli 20. ure, ko je na tržnico brez zaviranja zapeljal s 60 kilometri na uro. Števile priče so opisale, kako je morilski tovornjak rušil vse pred seboj. Oblasti so bile z opisi dogodka zelo previdne, šele približno 12 ur po napadu so sporočile, da primer preiskujejo kot "verjeten teroristični napad".
Nemška policija, ki je po napadih pred meseci že tako v povečanem stanju pripravljenosti, je zaradi napada še poostrila policijsko prisotnost. Zaradi novih zapletov je meščane in očividce zaprosila za podatke, ki bi jih pripeljali do storilca oz. novih pomembnih podrobnosti o napadu. Prav tako jih je opozorila, naj bodo previdni.
Berlinčani in turisti se ne pustijo ustrahovati: 'Ne moremo se skrivati, saj so sicer teroristi zmagali'
Nekateri berlinski božični sejmi so zaradi poostrene varnosti zaprti. Turisti se po poročanju tujih časnikov sicer ne pustijo ustrahovati in množično obiskujejo najbolj znane nemške turistične znamenitosti. Pred Brandenburškimi vrati so hiteli s fotografiranjem, čeprav je bila zastava v znak žalovanja spuščena na pol droga. Najbolj znani nemški spomenik so sicer osvetlili z barvami nemške zastave.
David While je dejal, da bo v mestu samo nekaj dni, zato jih namerava kar najbolj izkoristiti. "Nihče ni več varen. Ne moremo se skrivati, saj so sicer teroristi zmagali," je dejal Londončan. Njegov prijatelj Neil Thomas je napad označil za podobno dejanje kot so bili napadi v Nici, Bruslju in Parizu. "Moramo se navaditi nanje," je dejal.
V mestu se vrstijo žalne maše in minute molka
V katoliški katedrali v Berlinu so se z žalno mašo, ki se je je udeležilo okoli 400 ljudi, spomnili žrtev. Nadškof Heiner Koch je vernike ob tem pozval, naj v težkih časih držijo skupaj. "Strnimo vrste v noči po terorističnem napadu," je pozval. Po njegovih besedah žrtvam ne bo pomagalo olepševanje ali podcenjevanje razmer. Prav tako pa ljudje ne bi smeli začeti izmenjevati očitkov, kar bi mednje vneslo razdor, je menil glede odziva na napad. Žrtvam so se poklonili tudi v evangeličanski cerkvi na trgu Breitscheidplatz, prizorišču napada.
Tudi begunci v Berlinu so prestrašeni
Begunci v Berlinu so po poročanju Guardiana izrazili strah, da bi se nemška javnost zaradi napada obrnila proti njim. "Seveda smo prestrašeni," je dejal Ibrahim Sufi iz Sirije. "Bojimo se, da bo nemška javnost vse nas videla kot potencialne teroriste," je še dodal in skril svoje premražene roke v žep. "Moje sporočilo Nemcem je: Ne sumite nas, ne posplošujte."
"Nič nismo imeli s tem zločinom," pravi Ammar Wazzaz, begunec iz sirijskega Idliba. "Upam, da ta zločin ne bo poslabšal naših odnosov z Nemci, hvaležni smo jim za vse, kar so storili za nas."
Sirijec Yasar pa je bil zgrožen, ko je na Facebooku videl, kaj se dogaja v Berlinu: "Zbežali smo iz Sirije, da bi se rešili nasilja. A nas to zasleduje tudi sem."
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.