Potem ko so pristojne ameriške oblasti v nedeljo iz mesta Iowa City evakuirale 5000 ljudi, so se razmere postopoma začele umirjati, vendar pa se ta pomembna kmetijska država ZDA še vedno ni rešila težav zaradi poplav, ki pustošijo zadnjih teden dni. Prebivalci ob reki Mississippi se pripravljajo na nove poplave, potem ko so že številni zapustili svoje domove.
Poplave so že zahtevale sedem življenj. Uničeni so bili tudi kmetijski pridelki, kar posledično pomeni naraščanje cen hrane, cena koruze se je medtem že povzpela v višave. Iowa je sicer največja proizvajalka koruze v ZDA.
Na tisoče pripadnikov nacionalne garde ter prostovoljci so v ponedeljek pomagali nalagati vreče s peskom okrog mesta Burlington, ki je veliko železniško križišče in iz katerega so evakuirali 350 ljudi. „Na jugovzhodu države lahko pričakujemo hude poplave,“ je povedal guverner Iowe Chet Culver. Tako so ogrožena območja na jugu in vzhodu države ob reki Mississippi, ki še ni začela prestopati bregov, vendar se tako v Iowi kot tudi Illinoisu in Missouriju bojijo, da se bo to zgodilo v naslednjih dneh.
Več kot 38.000 prebivalcev v 26 občinah so evakuirali do ponedeljka zjutraj. Nekaj 25.000 jih je iz okrožja Cedar Rapids, enega od najbolj prizadetih območjih, kjer je bilo poplavljenih kar 438 ulic v zadnjih štirih dneh. Oblasti so prebivalcem sporočile, naj ne pijejo vode, saj obstaja velika verjetnost, da je voda oporečna.
Območja poplav bo v četrtek obiskal predsednik ZDA George Bush, že zdaj pa je jasno, da škoda ne bo omejena le na Iowo. Poplavljeni so tudi kmetijski pridelki, kar pomeni, da bo cena hrane ponovno rasla.
Po črnem maju črn junij
Tudi jug Kitajske se spopada z izrednimi razmerami zaradi obilnih padavin. V poplavah je umrlo 169 ljudi, obstala pa je tudi proizvodnja v številnih podjetjih. Desetdnevno deževje je z domov pregnalo več kot milijon ljudi, gospodarska škoda pa je več kot dve milijardi ameriških dolarjev. Vendar meteorologi opozarjajo, da je to šele začetek. Na Kitajskem v provinci Guangdong se namreč deževna doba šele začenja, zato je pričakovati še več vremenskih nevšečnosti za okoli 110 milijonov stalnih prebivalcev tistega dela države. Naravne katastrofe pa tudi na Kitajskem vplivajo na cene hrane; nekateri proizvodi so se podražili celo za dvakrat.
Monsunsko deževje v Indiji
Monsunsko obdobje se je začelo tudi v Indiji, kjer so obilne padavine z domov pregnale več tisoč prebivalcev. Umrlo je najmanj 30 ljudi, so sporočile indijske oblasti. Voda je zalila okoli 500 vasi, kjer je narasla za več metrov, sprožili so se tudi številni plazovi, zaradi naraslih voda pa je odneslo tudi več cest in mostov. Oblasti so že uredile začasna zatočišča za tiste, ki so ostali brez domov, a mnogi pravijo, da jih je premalo. Zato številni noči preživljajo kar na prostem s tistim, kar jim je uspelo rešiti pred povodnjo. Za razliko od Kitajske v Indiji padavine še niso pustile posledic na gospodarstvu, vsaj v glavni panogi, proizvodnji in prodaji čaja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.