Oblasti so predstavnikom medijev in lokalnim prebivalcem dovolile vstop na posestvo, na katerem se je do smrti skrival vodja teroristične organizacije Al Kaida Osama bin Laden. Niso pa jim dovolili vstopiti v samo hišo, ki stoji na posestvu in v kateri se je do nedavnega skrival najbolj iskan človek na svetu. Tako so v medije prišle tudi podrobnejše informacije o samem posestvu.
Zgradili so ga leta 2005 v mestnem predelu Bilal Town v kraju Abotabad, ki je približno 50 kilometrov severno od Islamabada. Njegova vrednost je ocenjena na približno milijon dolarjev, je pa posestvo približno osemkrat večje od povprečne velikosti domov v Bilal Townu.
Celotno posestvo obdaja od 3,5 do 5,5 metra visok zid, na katerem je nameščena še bodeča žica. Tudi nekateri deli poslopja, v katerih je bin Laden živel z družino, so za večjo varnost od drugih delov ločeni z dodatnimi zidovi. Vstop v poslopje je možen samo skozi dvojna varnostna vhodna vrata.
V hiši niso imeli ne telefonskih linij ne interneta, redno pa so sežigali vse odpadke, da bi prikrili kakršno koli povezavo, ki bi lahko sovražnike pripeljala na sled vodji Al Kaide. Po navedbah novinarjev, ki so vstopili v poslopje, je na nekaterih mestih videti sledi gorenja, kar bi lahko bilo posledica eksplozije ali spopadov, sama glavna hiša pa naj bi bila nedotaknjena.
Vendar naj ne bi šlo za ''vilo'', kakršno si predstavljamo ob tej besedi. Po navedbah novinarjev je namreč glavna hiša delovala dokaj zanemarjeno. Bila naj bi precej zaraščena in tudi okna naj bi bila potrebna popravila. ''Ni videti kot hiša človeka, ki živi v razkošju. Videti je kot hiša človeka, ki se je hotel skriti pred svetom,'' je dejal dopisnik britanskega Sky Newsa.
Tamkajšnji prebivalci in sosedi so povedali, da je le redko kdo stopil iz hiše, vendar se jim to ni zdelo nič sumljivega in nikoli se jim ni posvetilo, da bi lahko v soseski živel kak terorist, kaj šele vodja Al Kaide. Kot pravijo nekateri sosedje, so enostavno mislili, da se držijo bolj zase, ker so verni ali ker jim je bila preprosto najljubša lastna družba.
Abotabad so sicer ustanovili Britanci kot svojo vojaško postojanko, zato je še zdaj po mestu videti ostanke kolonialne preteklosti tako v arhitekturi kot v vrtovih in cerkvenih zvonovih. V mestu namreč živi velika krščanska manjšina, delujejo pa kar tri cerkve, prezbiterijanska, anglikanska in katoliška. Vendar, kot so zapisali v turističnem vodniku Lonely Planet, v Abotabadu razen menjave lokalne valute za ekskurzijo v dolino Kagan turist ne bo našel veliko razlogov za zadrževanje. Kljub temu omenjeni vodnik predlaga osem hotelov in šest restavracij za morebitne obiskovalce tega zdaj svetovno znanega kraja.
Moški, ki je kupil zemljo, je v priporu
Moškega, ki je kupil zemljo v Pakistanu, kjer so nato zgradili poslopje, v katerem je živel Osama bin Laden, so aretirali, piše Sky News. V pripor so ga odpeljali po tem, ko so v javnost prišle podrobnosti o uspešni ameriški akciji. Novinar Sky News, ki je v Abotabadu, je povedal: ''Vir, s katerim sem govoril zjutraj, je povedal, da so informacije o natačno tej posesti z ZDA delili že leta 2009. Obstajajo poročila o sumljivih tujcih v mestu.'' Dodal je, da so mu viri iz pakistanske obveščevalne agencije povedali, da so z ZDA informacije o tem, da na posestvu živita bin Ladnova žena in sin, delili pred pol leta.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.